Możliwy powrót restrykcji. Wstępne wytyczne dla szkół nawet jutro

Polska
Możliwy powrót restrykcji. Wstępne wytyczne dla szkół nawet jutro
Polsat News

- Nikt w Polsce nie chce przywracania żadnych restrykcji, przywracania obostrzeń. Natomiast widzimy, że sytuacja się pogarsza - mówił w Polsat News Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dodał, że to m.in. naciski opinii publicznej są takie, żeby obostrzenia wprowadzać. Bondar przyznał, że powrót restrykcji możliwy jest w 25 powiatach. Zapowiedział też wstępne wytyczne dla szkół.

Rzecznik GIS mówił w Polsat News, że rozwiązania prawne, które miałyby poprawić skuteczność egzekucji przepisu dotyczącego noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych - w sklepach, restauracjach - są wciąż przygotowywane.  

 

"Nieszczęsne wesela"


- Druga rzecz, to te nieszczęsne wesela, pokazująca jak nonszalancja niewielkiej liczby osób może prowadzić do konsekwencji, które dotykają wielu innych osób. Na pewno będzie wprowadzony obowiązek rejestracji, żeby w przypadku wybuchu ogniska, o którym wiemy już po weselu, kiedy wszyscy goście rozjadą się do swoich domów, żeby łatwiej było do nich dotrzeć - wyjaśniał Jan Bondar.

 

ZOBACZ: Kolejny rekord zakażeń. Możliwe zmiany w restauracjach, sklepach i na weselach


Przypomniał, że rekordowe wesele, gdzie przy maksymalnej liczbie osób (150) liczba objętych działaniami sanepidu przekroczyła 1000. 


Wciąż nie jest jasne, jak rejestracja miałaby wyglądać w praktyce. Trwają konsultacje w resorcie zdrowia.

 

25 powiatów znacząco odstaje od reszty kraju


- Najważniejsza rzecz, o której powinniśmy codziennie mówić, to to, że nikt w Polsce nie chce przywracania żadnych restrykcji, przywracania obostrzeń. Natomiast widzimy, że sytuacja się pogarsza, nie tylko w Polsce - mówił Jan Bondar. Dodał, że to m.in. naciski opinii publicznej są takie, żeby obostrzenia wprowadzać.

 

Wiadomo, że powrót restrykcji nie będzie miał charakteru ogólnopolskiego. - W ostatni piątek zapadła kluczowa decyzja, że oprócz rejestracji wesel i przepisów związanych z maseczkami, powrót do lockdownów, wprowadzania obostrzeń będzie się odbywał regionalnie - zapewniał rzecznik GIS.


Pytany o to, kiedy mogą się takie obostrzenia pojawić, Bondar oparł: - Gdyby przyjąć wskaźnik aktualnych przypadków na tysiąc mieszkańców, to widać wyraźnie, że około 25 powiatów znacząco odstaje od reszty kraju. Jeśli te wskaźniki będą się pogarszać, to w tych powiatach dojdzie do powrotu niektórych restrykcji.

 

WIDEO: "W najbliższych dniach, być może już jutro, MEN ogłosi wstępne wytyczne dla szkół" - rzecznik GIS  

  

 

"Wstępne wytyczne dla szkół być może już jutro"

 

Proszony o podanie, co z uczniami, czy mogą już przygotowywać się do powrotu do szkół, bo chcieliby to wiedzieć, jak najwcześniej, Bondar stwierdził: - W najbliższych dniach, być może już jutro, MEN ogłosi wstępne wytyczne dla szkół. 

 

ZOBACZ: Małe dzieci mogą zakażać koronawirusem skuteczniej niż dorośli

 

Rzecznik GIS dodał, że w szkołach również mogą być wprowadzane ograniczenia regionalne, powiatowe, w których nastąpi powrót do nauczania zdalnego. - Generalnie, chcę to jasno powiedzieć, pragnieniem wszystkich jest, przede wszystkim rodziców, by rok szkolny rozpoczął się normalnie 1 września.   

 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie