Psy zamknięte w tapczanie, skrajnie wyczerpane. Odebrano prawie 40 zwierząt

Polska
Psy zamknięte w tapczanie, skrajnie wyczerpane. Odebrano prawie 40 zwierząt
Pogotowie dla zwierząt
Niektóre psy trzymane były w starym tapczanie

Blisko 40 skrajnie wyczerpanych, wychudzonych i zaniedbanych psów znaleziono na posesji w pow. garwolińskim (Mazowieckie). 15 czworonogów jest w krytycznym stanie, wszystkie wymagają leczenia. 68-letniej właścicielce zwierząt grozi za znęcanie się nad nimi do 5 lat więzienia.

Jak poinformowała w poniedziałek sierż. szt. Małgorzata Pychner z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, w weekend miejscowi policjanci wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia "Pogotowie dla Zwierząt" weszli na posesję w gm. Sobolew, gdzie w fatalnych warunkach przetrzymywanych było 37 psów.

 

- Zwierzęta były skrajnie wyczerpane, wychudzone, brudne i głodne, odwodnione, zapchlone, bez sierści, przerażone i zdziczałe - powiedział Grzegorz Bielawski z "Pogotowie dla Zwierząt".

 

ZOBACZ: Ruszył z impetem i wjechał w psa. Zrobił to celowo [WIDEO]

 

Psy znajdowały się zarówno w pomieszczeniach gospodarczych, jak i w budynku mieszkalnym, gdzie trzymano je w starym tapczanie, na półkach w szafie. Znaleziono też zwłoki kilku czworonogów. W sprawie interweniowała posłanka Koalicji Obywatelskiej - Katarzyna Piekarska, szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

 

- W jednym z pokoi były zmumifikowane ciała zwierząt, które nie żyły od co najmniej pół roku. Były poukładane w kartonach. Inne zwierzęta były zakopywane w ziemi, a głodne psy wyciągały je na wierzch - powiedział przedstawiciel "Pogotowie dla Zwierząt".

 

Kobieta w czystym zadbanym pokoju

 

68-letnia właścicielka mieszkała w drugiej części domu, w czystym, zadbanym pokoju. Kobieta zapewniała, że bardzo kocha swoje psy i nikomu ich nie odda.

 

- To była jedna z najbardziej dramatycznych interwencji. Na miejscu zastaliśmy zwierzęta znajdujące się w bardzo złym stanie, które umierały latami - przyznał Bielawski. - Rzadko kiedy mamy do czynienia z sytuacją, by jednorazowo tyle zwierząt potrzebowało pomocy - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Mieli znęcać się nad zwierzętami. Bez aresztu dla szefów schroniska w Radysach

 

Wszystkie zwierzęta zostały przewiezione do kliniki weterynaryjnej w Warszawie. Przechodzą badania, dostały kroplówki. - Piętnaście psów jest w stanie krytycznym. Sama skóra i kości, odwodnione. Zaniedbania w opiece nad nimi sięgają co najmniej dwóch lat - ocenił przedstawiciel "Pogotowie dla Zwierząt".

 

Zdaniem Bielawskiego, o tym, że w gospodarstwie w gm. Sobolew psy przechowywane są w skandalicznym warunkach, wiedzieli od dawna okoliczni mieszkańcy, którzy bezskutecznie interweniowali w tej sprawie w urzędzie gminy i u służb weterynaryjnych. O potrzebie pilnej interwencji poinformowała "Pogotowie dla Zwierząt" posłanka KO Katarzyna Piekarska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

 

Grozi jej pięć lat więzienia

 

Stowarzyszenie "Pogotowie dla Zwierząt" rocznie odbiera ok. 2 tys. zwierząt. Mogą być ratowane dzięki środkom finansowym przekazanym przez ludzi dobrej woli.

 

W ocenie Bielawskiego koszty leczenia psów z gospodarstwa spod Garwolina mogą wynieść nawet ok. 50-60 tys. zł. Dlatego "Pogotowie dla Zwierząt" uruchomiło zbiórkę pieniędzy na ten cel. Szczegóły zamieszczone są na facebookowym profilu stowarzyszenia. Tam też można znaleźć fotorelację z interwencji.

 

Potrzebujemy teraz Państwa pomocy. Pod Garwolinem prowadzimy obecnie bardzo dużą interwencję z odbiorem kilkudziesięciu...

Opublikowany przez Pogotowie dla Zwierząt Niedziela, 2 sierpnia 2020

 

68-letniej właścicielce psów za znęcanie się nad zwierzętami, trzymanie ich w niewłaściwych warunkach, w stanie rażącego zaniedbania oraz niezapewnienia im niezbędnej opieki lekarsko-weterynaryjnej może grozić do 5 lat pozbawienia wolności. Kobieta ma być w najbliższym czasie przesłuchana przez policjantów. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie