Premier: kryzys gospodarczy dopiero się rozpoczyna; koronawirus się nie skończył

Biznes
Premier: kryzys gospodarczy dopiero się rozpoczyna; koronawirus się nie skończył
PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie

- Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy – mówi w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci" premier Mateusz Morawiecki.

Mówiąc o rozdysponowaniu funduszy przyznanych Polsce przez Unię Europejską, premier zauważył, że "wciąż mamy wielką lukę infrastrukturalną: koleje, drogi, kolej metropolitalna, światłowody, CPK i wiele innych obszarów". To – jego zdaniem – będzie pierwszy bardzo ważny kierunek modernizacji państwa.

 

ZOBACZ: Spór o koronawirusa w "Śniadaniu w Polsat News". "Jesteśmy regularnie okłamywani"

 

Drugi kierunek – jak powiedział Morawiecki – dotyczył będzie finansowania nowoczesnej energetyki. Wskazał w rozmowie z tygodnikiem, że to w tę stronę idzie świat i kraje najlepiej rozwinięte.

 

"Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy"

 

- Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy. Nie do końca w Polsce zdajemy sobie sprawę ze zmian, które nadchodzą w gospodarce światowej – ocenił premier.

 

Wskazał również, że "do tej pory radziliśmy sobie z zagrożeniami bardzo dobrze, być może tak dobrze, że trochę nas to uśpiło". - A teraz również możemy zaspać - zauważył. I dodał, że "koronawirus też się jeszcze nie skończył".

 

ZOBACZ: "Premier bierze odpowiedzialność za każdą śmierć i zachorowanie na koronawirusa"

 

Wyraził jednocześnie opinię, że Polska może być innowacyjnym i sprawnie działającym państwem w trudnych czasach.

 

- Marzy mi się Polska, w której obywatel załatwi wszystkie najważniejsze sprawy urzędowe, siedząc z kubkiem kawy przed komputerem – powiedział tygodnikowi.

 

Wzrost zakażeń w Polsce

 

W Polsce jest "548 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 10 chorych. Liczba zakażeń w Polsce wzrosła tym samym do 46 tys. 894. W sumie zmarło dotąd 1731 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Z COVID-19 wyzdrowiało 34 tys. 709 zakażonych.

 

Ze względu na wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa Ukraina umieściła Polskę na czerwonej liście. Przyjeżdżający znad Wisły  kierowani są na testy w kierunku SARS-CoV-2 i na 14-dniową samoizolację.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie