40 nowych zakażeń w kopalni Chwałowice. W sumie choruje ponad 100 górników

Polska
40 nowych zakażeń w kopalni Chwałowice. W sumie choruje ponad 100 górników
Polsat News
W kopalni Chwałowice chorych jest ponad 100 górników.

40 nowych przypadków koronawirusa wśród górników potwierdziły badania przesiewowe, prowadzone w miniony piątek w rybnickiej kopalni Chwałowice. Zakażonych było ok. 12,5 proc. z 318 pracowników, przetestowanych pod kątem SARS-CoV-2 - wynika z danych służb wojewody śląskiego. Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2631 pracowników.

- W najbliższym czasie wojewoda podejmie decyzję, czy - wzorem m.in. rudzkiej kopalni Bielszowice - przebadana zostanie również cała załoga kopalni Chwałowice - poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

Zachorowało ponad 100 górników

 

Według informacji Polskiej Grupy Górniczej (PGG), do której należy rybnicka kopalnia, łącznie - wraz z 40 nowymi przypadkami - koronawirusa potwierdzono tam dotąd u 106 pracowników.

 

Od soboty nie wzrosła natomiast liczba chorych w rudzkiej kopalni Bielszowice, która pozostaje największym obecnie ogniskiem epidemii w górnictwie - zachorowało tam 447 osób, a badania przesiewowe objęły całą załogę. W innej kopalni PGG - Marcel w Radlinie - zachorowało dotąd 56 osób.

 

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2631 pracowników, z których niespełna trzy czwarte (1922 osoby) to ozdrowieńcy. Choruje 709 osób, a 925 jest w kwarantannie.

 

Zakażeni pracownicy innych kopalń

 

Od soboty nie zmieniła się liczba górników zakażonych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie od początku epidemii koronawirusem zaraziły się 4054 osoby, a wyzdrowiały 3952. 45 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 102 górników.

 

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do soboty zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 46 osób, a nadal choruje 230. 137 pracowników zakładu przebywało w kwarantannie.

 

Jak wynika ze statystyk kopalń, z wirusem SARS-COV-2 zmaga się obecnie 1041 górników - 709 z PGG, 230 z kopalni Silesia i 102 z JSW.

 

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 7,5 tys. górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało przeszło 6,5 tys. pracowników kopalń, czyli ponad 85 proc. wszystkich zakażonych.

 

Śląsk dużym ogniskiem koronawirusa

 

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 16 tys. 572 osób (w niedzielę poinformowano o 191 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 395 zmarło.

 

W regionie wyzdrowiało 14 tys. 110 osób, czyli ponad 85,1 proc. wszystkich zakażonych.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie