Od dziś można aktywować bon turystyczny

Polska
Od dziś można aktywować bon turystyczny
PAP/Grzegorz Momot
Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku

Od soboty, 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Na platformie PUE ZUS mogą to zrobić rodzice dzieci do 18. roku życia.

Bon to elektroniczny dokument, uprawniający do świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko, za pomocą którego będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski zarejestrowanym podmiotom, również organizacjom pożytku publicznego. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

 

Prezes ZUS: Ma być 6,5 miliona kodów

 

- Przygotowaliśmy ok. 4 mln cyfrowych bonów, które będą mogły pobierać osoby uprawnione do korzystania z bonu turystycznego. Docelowo ma być 6,5 miliona kodów, a pozostałe są w tracie "produkcji" - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska. - Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, założenie profilu na Platformie jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut - powiedziała.

 

ZOBACZ: "To pomoc niezależnie od zarobków". Emilewicz o bonie turystycznym

 

Świadczenie to będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon o wartości 500 zł.

 

"Liczba rejestrujących się szybko rośnie"

 

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod.

 

ZOBACZ: Gdzie wykorzystasz bon turystyczny? Na liście prawie 1,5 tys. przedsiębiorców

 

- Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, założenie profilu na Platformie jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut - powiedziała Uścińska. Wskazała, że można to zrobić m.in. przy pomocy profilu zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Dodała też, że liczba osób, które rejestrują się na PUE ZUS, z dnia na dzień bardzo szybko rośnie.

 

Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

 

Uścińska: "Ogromny postęp technologiczny"

 

Uścińska podkreśliła, że przygotowanie i realizacja programu Polski Bon Turystycznego to ogromny postęp technologiczny. - Cały proces aplikacji załatwiany jest całkowicie elektroniczne, nie potrzeba żadnych papierowych wniosków, żadnych wizyt w urzędzie - podkreśliła.

 

ZOBACZ: Jak korzystać z bonu turystycznego? Wyjaśnia wiceminister rozwoju


Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

ZUS zorganizował specjalną infolinię dotyczącą bonu turystycznego – pod numerem 22 11 22 111, która działa przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Pytania drogą mailową można kierować na adres: bon@zus.pl.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie