Katastrofa kolejowa w Portugalii. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych

Świat
Katastrofa kolejowa w Portugalii. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych
PAP/EPA/PAULO CUNHA
Portugalska obrona cywilna postawiła w pobliżu miejsca wypadku szpital polowy

Dwie osoby zginęły, a dziewięć zostało ciężko rannych w piątek po południu w wypadku pociągu dalekobieżnego w okolicach miasta Soure, w dystrykcie Coimbra, w środkowej Portugalii. Pociąg, który jechał z Lizbony do Bragi, wykoleił się po zderzeniu z pojazdem technicznym.

Według ustaleń portugalskiej stacji telewizyjnej SIC w wypadku rannych zostało ogółem około 50 osób, z których dziewięć jest w stanie ciężkim. Troje rannych pasażerów przez pierwsze dwie godziny po wypadku było uwięzionych we wnętrzu pociągu.

 

ZOBACZ: "Przeżyliśmy niezwykły dramat". 20 lat od katastrofy Concorde, w której zginęły 18-letnie Polki

 

Wskutek wypadku całkowicie zniszczony został przód pociągu Alfa Pendular, udającego się do Bragi przez Porto, a także pojazd techniczny, który uczestniczył w kolizji. W dalszym ciągu nie wiadomo dlaczego pojawił się on na torze, którym jechał pociąg dalekobieżny.

 

 

Według portugalskich ekspertów ds. kolejnictwa fakt, że do wypadku doszło na odcinku kilkuset metrów od stacji kolejowej w Soure miał kluczowy wpływ na "stosunkowo niewielką liczbę ofiar". Wskazują oni, że podróżujący z blisko 300 pasażerami pociąg w momencie wypadku jechał z niewielką, jak na swoje możliwości, prędkością.

 

 

Z informacji władz gminy Soure wynika, że śmiertelne ofiary wypadku to pracownicy pojazdu technicznego, który wykonywał prace służące sprawdzeniu stanu trakcji kolejowej. Prawdopodobną przyczyną kolizji była awaria sygnalizacji świetlnej.

 

Ratownicy pomagają rannym po wypadku pociągu w PortugaliiPAP/EPA/PAULO CUNHA
Ratownicy pomagają rannym po wypadku pociągu w Portugalii

 

Na miejscu zdarzenia rannym udziela pomocy ponad 100 członków ekip ratowniczych. Portugalska obrona cywilna postawiła w pobliżu miejsca tragicznego zdarzenia szpital polowy.

bas/luq/dk/ Reuters, Sol Jornal, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie