Indie: dziennikarze krytykowali rządowy plan walki z epidemią. Zostali aresztowani

Świat
Indie: dziennikarze krytykowali rządowy plan walki z epidemią. Zostali aresztowani
AP
W Indiach potwierdzono ponad milion zakażeń

Władze Indii aresztowały około 50 dziennikarzy w ramach represji za krytykowanie rządowego planu walki z epidemią koronawirusa. W obliczu ciągłej tendencji wzrostowej, władze zdecydowały się na ograniczenia negatywnych relacji w mediach, zwłaszcza krytykujących rząd.

Indyjskie służby aresztowały około 50 dziennikarzy, poinformował w czwartek brytyjski dziennik "The Guardian". Aresztowania dotyczą dziennikarzy z mediów niezależnych spoza obszarów metropolitalnych Indii, na których mieszka większość ludności tego kraju. 

 

Dziennikarze przekazywali, jak wygląda sytuacja w kraju po wprowadzeniu rządowych obostrzeń oraz opisywali wywołane nimi problemy mieszkańców. Poza aresztem, niektórych reporterów spotkały represje i ataki fizyczne. 

 

Władze ograniczają krytykę

 

Rząd Indii zdecydował się na ograniczenie w mediach krytycznych dla niego relacji przedstawiających sytuacje w kraju. Wpływ na to ma, jak relacjonuje "The Guardian", ciągle wzrastające liczba nowych zakażeń. 

 

ZOBACZ: Starcie na granicy Chin z Indiami. Są ofiary wśród żołnierzy

 

- Pośrednim przesłaniem jest to, że nie możemy pokazać rządu w kiepskim świetle. To nie znaczy, że musimy przymykać oko na problemy, których jesteśmy świadkami - powiedział Om Sharma, redaktor prowadzący regionalny dziennik Himachal Pradesh w północnych Indiach.

 

Został oskarżony przez lokalne służby za transmisję na żywo na Facebooku raportu, pokazującego, że podczas kwarantanny wielu pracowników w regionie zostało w praktyce uwięzionych, bez dostępu do żywności. 

 

ZOBACZ: Nie żyje minister rolnictwa Zimbabwe. Zmarł z powodu koronawirusa

 

Dziennikarz usłyszał zarzuty rozpowszechniania fałszywych informacji, nieposłuszeństwa wobec rozkazu urzędnika publicznego i niezachowania zasad sanitarnych, grożącego rozprzestrzenianiem się choroby.

 

Trzecia liczba zakażonych

 

Indie są trzecim krajem na świecie pod względem liczby zakażeń. Stwierdzono tam dotychczas 1 mln 643 tys. 416 zachorowań oraz 4066 przypadków śmiertelnych. 

 

ZOBACZ: 113-latka przebyła zakażenie koronawirusem. "Jest w dobrej formie"

 

Oprócz statystyki epidemicznej Indie mają także wysoki poziom zagrożenia wolności prasy, według organizacji badającej to zagadnienie, Reporterzy Bez Granic, Indie są na 142 miejscu.

laf/hlk/ guardian.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie