Kiedy poznamy stanowisko rządu ws. konwencji stambulskiej? Dworczyk wyjaśnia

Polska
Kiedy poznamy stanowisko rządu ws. konwencji stambulskiej? Dworczyk wyjaśnia
Polsat News
Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji

Dzisiaj w godzinach południowych premier przedstawi stanowisko w sprawie konwencji stambulskiej - poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany w Programie 1 Polskiego Radia, kiedy poznamy stanowisko rządu ws. konwencji stambulskiej. Odpowiedział, że najlepiej skomentował tę sprawę wiceminister kultury Jarosław Sellin: "kierując się absolutnie słusznym przekonaniem, że należy chronić kobiety, że przemoc powinna być napiętnowana, próbuje wprowadzać pewną ideologię". - I to rzeczywiście wiele ocenia, w tym nasze środowisko polityczne, bardzo krytycznie - podkreślił szef KPRM.

 

ZOBACZ: Ziobro: złożyliśmy wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

 

- Dzisiaj w godzinach południowych premier przedstawi stanowisko w tej sprawie - oświadczył Dworczyk.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Szef MS Zbigniew Ziobro uzasadniał, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

 

"Węgry, Słowacja, Bułgaria nie przyjęły tej konwencji"

 

Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wypowiedzenie konwencji stambulskiej szef klubu PiS Ryszard Terlecki odpowiedział w środę, że "rząd się nad tym zastanawia". - Są głosy za tym, żeby ją wypowiedzieć - dodał.

 

ZOBACZ: Michał Wójcik: nasze przepisy chronią lepiej niż konwencja antyprzemocowa

 

Z kolei pytany, czy jest za czy przeciw, powiedział, że "Węgry, Słowacja, Bułgaria nie przyjęły tej konwencji". - Wydaje mi się, że byłoby pożyteczne przygotować własną wersję, zgłosić zarówno w Radzie Europy, jak i w Unii, rozwiązanie, które byłoby wolne od tych wszystkich ideologicznych dziwactw - dodał. Dopytywany, czy byłby za tym, żeby nie odrzucać konwencji stambulskiej, a przygotować coś nowego, Terlecki powiedział: "Tak, przyjąć własną".

 

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie