Warszawa: koronawirus w zakładzie fryzjerskim. Ponad 70 osób na kwarantannie

Polska
Warszawa: koronawirus w zakładzie fryzjerskim. Ponad 70 osób na kwarantannie
Pixabay/jackmac34
Po wykryciu zakażeń u pracowników, salon zamknięto. Trwa jego dezynfekcja

U czterech pracowników salonu fryzjerskiego w Warszawie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ponad 70 osób trafiło na kwarantannę; są to pracownicy, klienci i ich rodziny – poinformowała Joanna Narożniak, rzecznik mazowieckiego sanepidu. Salon został zamknięty.

O zachorowaniach powiadomił Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie właściciel salonu. 

 

- Pracownicy nie przyszli do pracy z uwagi na złe samopoczucie. Po konsultacji medycznej ze swoimi lekarzami, z uwagi na objawy kliniczne, zgłosili się do szpitala zakaźnego. Objawy kliniczne w ich przypadku wskazywały na SARS CoV-2. Zostali poddani testom na obecność koronawirusa, te zaś potwierdziły zachorowania – powiedziała Joanna Narożniak.

 

ZOBACZ: Problem epidemii nie powstrzymał imigracji

 

Zapewniła, że właściciel salonu współpracuje z powiatową inspekcją sanitarną, która prowadzi dochodzenie epidemiologiczne.

 

Koronawirus stwierdzony tylko u pracowników

 

- Właściciel salonu przekazał inspekcji potrzebne kontakty do pracowników, klientów i wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi pracownikami. Nie było potrzeby poszukiwania klientów, wszystkie osoby zostały wskazane przez właściciela zakładu – poinformowała rzecznik.

 

Dotychczas potwierdzono 4 przypadki zachorowań – wszystkie wśród pracowników salonu. Ponad 70 osób zostało skierowanych na kwarantannę – są to pracownicy, klienci i ich rodziny.

 

WIDEO: Koronawirus w stołecznym salonie fryzjerskim. Materiał "Wydarzeń"

 

  

 

- To, które z tych osób zostaną skierowane na testy pod kątem obecności koronawirusa, zależy od oceny powiatowego inspektora sanitarnego na podstawie przeprowadzanych wywiadów epidemiologicznych. Wszystkie osoby z bezpośredniego kontaktu z zarażonymi pracownikami zostaną poddane testom na obecność wirusa SARS CoV-2 - dodała rzecznik sanepidu.

 

Salon zamknięto, trwa jego dezynfekcja

 

Kilkanaście spośród wszystkich objętych kwarantanną osób jest spoza Warszawy. - Dochodzenie epidemiologiczne trwa, a sytuacja jest rozwojowa, więc obecne dane liczbowe mogą ulec zmianie – powiedziała Narożniak.

 

ZOBACZ: Zachorowalność na Covid-19 zależna od wzrostu? Naukowcy nie mają wątpliwości

 

Salon fryzjerski jest zamknięty. Trwa sprzątanie i dezynfekcja wszystkich pomieszczeń.

 

Według danych powiatowej inspekcji sanitarnej (stan na środę, na godz. 13.00), w Warszawie potwierdzono do tej pory 2067 zakażeń, z czego 33 ostatniej doby. Do tej pory zmarło 130 osób. Kwarantanną jest objętych 906 osób.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie