PiS planuje "rewolucję" w administracji wyborczej. "Są dwie koncepcje"

Polska
PiS planuje "rewolucję" w administracji wyborczej. "Są dwie koncepcje"
Polsat News
PiS planuje stworzyć wyodrębnioną administrację wyborczą

Głosowania miałby organizować wyspecjalizowany, odrębny "korpus" urzędników. Co oznacza odebranie kompetencji samorządom - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik przypomina, że dziś za organizację wyborów odpowiadają: Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) wraz z delegaturami, korpus 2,6 tys. urzędników wyborczych podlegających KBW, setka komisarzy wyborczych oraz samorządy. Te ostatnie odpowiadają m.in. za spisy wyborców, zorganizowanie lokali wyborczych, drukowanie obwieszczeń czy wyposażenie komisji.

 

ZOBACZ: Jaka będzie przyszłość Rafała Trzaskowskiego? Rzecznik PO zdradził plany

 

Według gazety, w PiS pojawiła się koncepcja, by stworzyć wyodrębnioną administrację wyborczą, która przejęłaby zadania, za które dziś – zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i kodeksem wyborczym - odpowiadają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

 

Nowy "korpus wyborczy"

 

"Jak słyszymy, na razie są dwie koncepcje planowanej rewolucji. Pierwsza zakłada, że nowy »korpus wyborczy« podlegałby MSWiA (...). Druga koncepcja zakłada, że administracja wyborcza funkcjonowałaby pod auspicjami Krajowego Biura Wyborczego, co oznaczałoby jego istotne wzmocnienie" - czytamy w "DGP".

 

"Ten wariant wydaje się lepszy, bo odsuwa od nas podejrzenia o próbę upolitycznienia organizacji wyborów w Polsce. A my chcemy po prostu czerpać wzorce z innych krajów, takich jak Francja czy Niemcy, gdzie wybory organizuje administracja centralna" – mówi wysokiej rangi polityk PiS.

 

ZOBACZ: Rekompensata za wybory korespondencyjne. Sejm poparł ustawę

 

Dodatkowym argumentem - jak pisze gazeta - przemawiającym za wzmocnieniem KBW, a nie MSWiA, jest to, że pod tą pierwszą instytucją już funkcjonuje armia kilku tysięcy urzędników wyborczych, którzy mają wspierać gminy w wyborczych przygotowaniach.

 

Uniknięcie problemów ze spisem wyborców

 

Według "DGP", jedną z motywacji rozważanych zmian jest chęć uniknięcia problemów z pozyskaniem spisów wyborców od samorządów, tak jak to było przed nieudanymi wyborami w maju.

 

"Nie bez znaczenia jest fakt, że rząd chce stworzyć centralny rejestr wyborców, który ma rozwiązać problem dzisiejszych, odrębnych spisów (co wymusza na wyborcach konieczność dopisywania się, jeśli chcą zagłosować poza miejscem zameldowania). Chodzi też o uniknięcie problemów z rozliczeniami finansowymi z samorządami" - tłumaczy gazeta.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie