Jaka będzie przyszłość Rafała Trzaskowskiego? Rzecznik PO zdradził plany

Polska
Jaka będzie przyszłość Rafała Trzaskowskiego? Rzecznik PO zdradził plany
Polsat News
Rafał Trzaskowski przegrał w II turze wyborów prezydenckich z Andrzejem Dudą

Rafał Trzaskowski jest potencjalnym prezydentem Polski, a nie kandydatem na premiera w przypadku wygranej PO w wyborach parlamentarnych - oświadczył rzecznik PO Jan Grabiec. Zapewnił też, że Trzaskowski nie zrezygnuje z bycia prezydentem Warszawy po to, by budować ogólnopolski ruch obywatelski.

Grabiec został zapytany na antenie Polskiego Radia 24 o przyszłość Rafała Trzaskowskiego w Platformie Obywatelskiej po uzyskaniu drugiego miejsca w wyborach prezydenckich i niewielkiej przegranej z kandydatem PiS, prezydentem Andrzejem Dudą.

 

ZOBACZ: Podział Mazowsza. Trzaskowski zabiera głos


- Rafał Trzaskowski jest wiceszefem PO, a jednocześnie człowiekiem, który uzyskał w pierwszej turze wyborów prezydenckich prawie 6 mln głosów, w drugiej ponad 10 mln, i który jest osobą szanowaną przez miliony Polaków. W związku z tym jego inicjatywa powołania szerszego ruchu obywatelskiego, poza funkcjonującymi partiami politycznymi jest nową propozycją, która będzie realizowana - odpowiedział Grabiec.

Dodał, że PO i Trzaskowski "chętnie będą współpracować z wszystkimi środowiskami opozycyjnymi". - Nikogo nie przekreślamy i nikogo nie chcemy zostawiać - podkreślił. Dodał przywołując niezależnego kandydata na prezydenta Szymona Hołownię, że taka współpraca jest w tym wypadku kwestią "decyzji jego i działaczy" ruchu Hołowni.

 

"Nie słyszałem o takim scenariuszu"


- Potencjał opozycji rośnie. Są to ludzie (wyborcy - red.), którzy niekoniecznie chcą się angażować w politykę, (...) chcą po prostu dać wyraz swojemu niezadowoleniu z tego, w jaki sposób działa obecna władza. Chcą, żeby ta władza się zmieniła i chcą poprzeć ruch, czy ruchy, które takie postulaty będą zgłaszać - ocenił Grabiec.

Rzecznik PO został też zapytany, kto będzie premierem rządu, jeśli ruch Rafała Trzaskowskiego wraz z Koalicją Obywatelską wygra wybory parlamentarne w 2023 r. - To naturalne, że kandydatem na premiera jest zawsze lider największej partii tworzącej koalicję. Nie słyszałem kiedykolwiek, by sam Rafała Trzaskowski miał takie ambicje, by pełnić urząd premiera. Jest potencjalnym prezydentem Rzeczypospolitej. (...) Liczę, że w kolejnych wyborach pokaże, na co go stać i uzyska poparcie większości Polaków - powiedział.

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda - Trzaskowski pod koniec lipca


Grabiec zapewnił też, że Trzaskowski nie zrezygnuje z funkcji prezydenta Warszawy po to, by zając się budową ruchu ogólnopolskiego. - Nie słyszałem o takim scenariuszu - zapewnił Grabiec. Ocenił, że Warszawa za Trzaskowskiego dobrze się rozwija, a on sam jest dobrze oceniany przez jej mieszkańców. - Łączenie aktywności samorządowej z aktywnością polityczną nie jest łatwe, ale mamy takie przykłady, które świadczą o tym, że można to połączyć. (...) Myślę, że Rafał Trzaskowski jest w stanie łączyć działalność krajową ze świetnym zarzadzaniem stolicą - powiedział.

Ocenił również, że zapowiedź tworzenia ruchu przez Trzaskowskiego spotkała się z "pozytywną energią" w PO oraz wśród samorządowców z tej formacji, ale także "samorządowców niezależnych". - Ruch tworzy się wtedy, kiedy ludzie tego chcą. (...) Potencjał jest ogromny, frekwencja była ogromna - stwierdził.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie