Nominacje do nagród Emmy. Netflix ustanowił rekord

Świat
Nominacje do nagród Emmy. Netflix ustanowił rekord
Pixabay/Jade87
Netflix otrzymał 160 nominacji

Członkowie amerykańskiej Akademii Telewizyjnej ogłosili we wtorek w Los Angeles nominacje do 72. edycji nagród Emmy. Najwięcej, łącznie 160, otrzymał Netflix, a spośród seriali 26 otrzymał "Watchmen" produkcji HBO.

Netflix ustanowił rekord w historii, jeśli idzie o liczbę nominacji. Pobił wszystkie dotychczasowe dokonania jakie uzyskały sieci, studia czy platformy streamingowe. Wraz z plasującą się na drugim miejscu HBO (107 nominacji) wyprzedził zdecydowanie innych rywali.

 

NBC ma szanse na zdobycie 47 statuetek, ABC na 36, a FX na 33. Po raz pierwszy w konkurencji wzięły udział Apple TV oraz Disney.

 

Gwiazdy wśród nominowanych

 

Na czele nominowanych seriali jest "Watchmen". Wyprzedził takie produkcje odcinkowe jak "Wspaniała pani Maisel" (20 nominacji) oraz kolejno "Ozark" i "Sukcesja" (po 18 nominacji) oraz po 15 "The Mandalorian" i "Schitt's Creek".

 

Spośród prezentowanych w Polsce seriali uznanie Akademii Telewizyjnej zyskały m.in. "Małe ogniska" i "Opowieść podręcznej" (Hulu), "Mrs. America" i "Co robimy w ukryciu" (FX), "Zadzwoń do Saula" (AMC), a także "Killing Eve" (BBC America).

 

ZOBACZ: Zamieszanie z "Siłami Kosmicznymi". Netflix szybszy od amerykańskiego wojska

 

W gronie znanych gwiazd z nominacjami znaleźli się m.in. Jennifer Aniston ("The Morning Show") w kategorii najlepsza aktorka w serialu dramatycznym oraz Cate Blanchett ("Mrs. America") jako najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym.

 

- Składam najszczersze podziękowania Akademii Telewizyjnej za wyróżnienie "Mrs. America", serialu i opowieści, które są nie tylko dla mnie znaczące, ale głęboko odzwierciedlają czasy, w których żyjemy - czasy, które chcieliśmy wyjaśnić poprzez badanie naszej przeszłości - powiedziała Blanchett magazynowi "People".

 

Wręczenie nagród 20 września

 

Michael Douglas ("The Kominsky Method") dostał nominację w kategorii: najlepszy aktor w serialu komediowym, a Hugh Jackman ("Bad Education") w kategorii najlepszy aktor w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym.

 

ZOBACZ: Podatek od Netflixa? Apel polskich filmowców

 

- Z onieśmieleniem przyjmuję nominację zarówno dla mnie, jak i dla filmu i jestem podekscytowany, że zostałem zauważony wśród tak utalentowanego grona aktorów. Z ogromną wdzięcznością zwracam się do wszystkich, którzy uwierzyli w "Bad Education", a zwłaszcza do niezwykle pracowitego zespołu w HBO - powiedział Jackman w rozmowie z "People".

 

Laureaci tegorocznej edycji nagród Emmy zostaną wyłonieni 20 września podczas gali w Los Angeles, którą poprowadzi Jimmy Kimmel, amerykański aktor, komik, pisarz, producent telewizyjny i gospodarz talk-show, m.in. Jimmy Kimmel Live!

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie