Woś: zaostrzamy kary za śmiecenie w lesie

Polska
Woś: zaostrzamy kary za śmiecenie w lesie
PAP/Marcin Obara
Kary mają wzrosnąć z 500 zł do 5 tys. zł

Lasy Państwowe płacą rocznie 20 mln zł za sprzątanie śmieci nielegalnie porzuconych na obszarach leśnych. Minister środowiska Michał Woś zapowiedział we wtorek zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie. Grzywna zostanie podniesiona z 500 zł do 5 tys. zł., pięciokrotnie zwiększy się liczba fotopułapek.

Minister podczas briefingu zauważył, że odpady porzucone w lesie to nie tylko kwestia generowania kosztów, ale również problem dla natury.

 

- Wszyscy chcemy mieć czyste lasy, a nie porozrzucane śmieci, butelki i - co gorsza - większe gabaryty, np. opony - powiedział minister. Woś ocenił, że dla skutecznej walki o czyste lasy potrzebne są zmiany.

 

- W pierwszej kolejności zwiększenie skuteczności wykrywania - wskazał. - Chcemy 5-krotnego zwiększenia ilości fotopułapek - dodał.

 

ZOBACZ: Podrzucili stary dywan, pralkę i tapczan. Nie spodziewali się kamery [WIDEO]

 

Minister poinformował, że obecnie działa 2 tys. pułapek; w tym roku ich liczba wzrośnie do 5 tys., co ma kosztować 1 mln zł. W przyszłym roku resort zaplanował kolejne 5 tysięcy pułapek oraz dodatkowy sprzęt do obserwacji, np. drony.

 

Dodatkowa kara

 

Resort środowiska przygotował projekt ustawy, który zmienia kodeks wykroczeń i wzmacnia kary za śmiecenie w lasach. Grzywna pieniężna ma być podniesiona z obecnych 500 zł do 5 tysięcy zł, a dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu.

 

Minister zauważył, że oprócz naprawienia wyrządzonej szkody sędziowie będą mogli nałożyć dodatkową karę w postaci prac społecznych polegających na sprzątaniu obszarów leśnych np. przez określony czas, np. miesiąc.

 

ZOBACZ: Przywieźli śmieci do lasu, a tam fotopułapka

 

Woś zapowiedział, że ruszy również kampania edukacyjna, podczas której będzie można poznać konsekwencje zaśmiecania lasu.

 

Projekt zmiany przepisów czeka na rejestrację w wykazie prac Rady Ministrów.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie