Sasin: do końca września nowy program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej

Polska
Sasin: do końca września nowy program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej
PAP/Andrzej Grygiel

- Nie ma i nie było planów wygaszenia polskiego górnictwa węgla kamiennego do 2036 roku - zapewnił we wtorek w Katowicach wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że strona społeczna nie zaakceptowała propozycji programu naprawczego Polskiej Grupy Górniczej, który przygotował jej zarząd, dlatego do końca września zostanie wypracowany nowy plan.

Wicepremier przekazał, że zostanie powołany wspólny zespół, który będzie pracował nad programem naprawczym dla Polskiej Grupy Górniczej. Stało się to po tym, jak strona społeczna nie zaakceptowała propozycji przedstawionej przez zarząd PGG.

 

ZOBACZ: PGG nie przedstawiła górnikom planu naprawczego. "Szkoda czasu"

 

- Polska Grupa Górnicza jest w trudnej sytuacji finansowej. Jej naprawa jest możliwa, gdy zapanuje zgoda między stroną społeczną, zarządem, związkami i pracownikami - mówił Sasin. 

 

Zespół ws. PGG będzie pracować do końca września

 

Jego zdaniem, realizacja programu naprawczego w kontrze do części zainteresowanych "nie może przynieść sukcesu". 

 

- Kres prac nowego zespołu ws. PGG wyznaczyliśmy na koniec września. Mam nadzieję, że przedstawiony wtedy program zostanie zaakceptowany i Grupa będzie mogła funkcjonować przez najbliższe lata - powiedział wicepremier Sasin.

 

Sasin: wygaszenie górnictwa w 2036 r. jest nierealne

 

Zapewnił, że "nie ma i nie było planów wygaszenia polskiego górnictwa węgla kamiennego do 2036 roku".

 

ZOBACZ: Zamknięcie wszystkich kopalń na Śląsku? "Ambitny plan restrukturyzacji"

 

- Każdy, kto ma pojęcie o tym, jak wygląda dzisiaj sektor energetyczny w Polsce, jakich inwestycji wymaga, aby stopniowo odchodzić od węgla na rzecz innych źródeł energii, wie, że to jest data całkowicie nierealistyczna, fantastyczna - ocenił.

 

Sasin przekazał, że jego słowa ws. funkcjonowania kopalni po 2036 roku przyjęli związkowcy.

 

- Myślę, że one uspokajają sytuację. Ważne, żebyśmy rozmawiali o faktach, o zdarzeniach prawdziwych, a nie poruszali się w sferze różnego rodzaju plotek, domniemań czy nieprawdziwych informacji - podkreślił minister aktywów państwowych.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie