Psy są w stanie wyczuć koronawirusa. "Skuteczność na poziomie 94 proc."

Świat
Psy są w stanie wyczuć koronawirusa. "Skuteczność na poziomie 94 proc."
YouTube/TiHoVideos
Psy są w stanie wyczuć zakażone osoby - twierdzą naukowcy

Specjalnie wyszkolone psy są w stanie wyczuć, czy dana osoba jest zakażona koronawirusem - uważają niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Weterynarii w Hanowerze. Próba wykazała, że zwierzęta działały ze skutecznością na poziomie 94 proc. Naukowcy mają nadzieję, że ta metoda pozwoli na wcześniejsze wykrywanie ognisk choroby i zmniejszy ryzyko wzrostu zachorowań.

W opublikowanym badaniu niemieccy naukowcy przypominają, że receptory węchu u psów są nawet 10 tys. razy mocniejsze niż u ludzi. Wskazywali też, że niektóre wyszkolone psy, są w stanie "wyczuć" u człowieka m.in. raka, malarię, czy niektóre infekcje wirusowe. Lekarze postanowili więc sprawdzić, czy odpowiednio wytrenowane psy reagują na osoby zakażone koronawirusem.

 

Wykazywały aktywność przy zakażonych próbkach

 

Jako obiekt badań wykorzystano ślinę pacjentów zakażonych SARS-Cov-2. Resztę próbek stanowiły materiały pobrane od zdrowych pacjentów. Na nagraniu opublikowanym przez uniwersytet widać jak psy, które eksperci "pożyczyli" od niemieckiego wojska, były wpuszczane do specjalnego pomieszczenia.

 

ZOBACZ: Psychozy i udar mózgu. Wydłuża się liczba powikłań po COVID-19

 

Zadaniem zwierząt było zlokalizowanie pojemnika z zakażoną próbką. W 94 proc. przypadków, psy wykazywały większą aktywność właśnie przy ślinie pochodzącej od zakażonych pacjentów. W badaniu użyto łącznie ponad 1000 próbek.

 

 

- Myślmy, że psy są w stanie wyczuć zmiany metaboliczne, które zachodzą w organizmach chorych pacjentów. Potrzebne są dodatkowe testy - teraz naszym celem jest nauczenie zwierząt, by potrafiły odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłej grypy - powiedziała profesor Maren von Koeckritz-Blickwede, jedna z współautorek badania.

 

Eksperci: psy mogą pomóc w wykryciu wirusa

 

Eksperci mają nadzieję, że po kolejnych badaniach psy będą w stanie pomóc w identyfikacji zakażonych osób w miejscach publicznych, m.in. na lotniskach, dworcach, a także podczas koncertów i wydarzeń sportowych. Dzięki temu, możliwa będzie szybsza izolacja osób zakażonych i zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się choroby.

 

ZOBACZ: Norki zainfekowane koronawirusem. Zwierzęta zostaną zabite

 

Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia czytamy, że niektóre psy i koty po kontaktach z zakażonym ludźmi uzyskiwały wynik pozytywny na obecność Covid-19. Wiadomo też, że koty są w stanie przenosić infekcję na zwierzęta innych gatunków. Nie ma jednak dowodów na to, że mogą one przenosić chorobę na ludzi.

 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby osoby zakażone koronawirusem i osoby z podwyższonej grupy ryzyka ograniczały kontakt z przypadkowymi zwierzętami. W przypadku swoich pupili należy stosować podstawowe środki higieny - mycie rąk przy kontakcie ze zwierzęciem, unikanie całowania, lizania i przytulania się oraz niedzielenie się jedzeniem.

bas/hlk/ CNBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie