Za nielegalny połów stracili wędki. Grozi im więzienie

Polska
Za nielegalny połów stracili wędki. Grozi im więzienie
Polsat News
Mężczyźni za nielegalny połów stracili wędki.

Przed sądem staną dwaj mężczyźni, którzy zostali przyłapani przez policjantów z Poddębic na nielegalnym połowie ryb w zbiorniku Jeziorsko w Łódzkiem. Za złamanie przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym grozi im do 2 lat więzienia i utrata narzędzi służących do połowu.

- W niedzielne popołudnie policjanci z Wydziału Kryminalnego poddębickiej komendy patrolowali rejon zapory wodnej zbiornika Jeziorsko. Przy czołowej zaporze funkcjonariusze zauważyli dwóch mężczyzn, którzy łowili ryby przy pomocy wędek w rejonie progu podpiętrzającego. Robili to w miejscu, gdzie wyznaczony został obręb ochronny i obowiązuje zakaz połowu - wyjaśniła Beata Orłowska z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach.

 

Stracili wędki

 

Gdy policjanci dotarli na miejsce połowu, okazało się, że mężczyźni nie mają kart wędkarskich. Zabezpieczono przy przy nich dwie wędki, a złowione ryby zostały wypuszczone do rzeki.

 

ZOBACZ: Zażądał butelki wódki i groził wysadzeniem stacji paliw. Wylał 400 l paliwa

 

Popełnione przez nielegalnych wędkarzy przestępstwo zagrożone jest grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo sąd może orzec także przepadek wędek.

 

- Ustawa o rybactwie śródlądowym przewiduje ustanowienie obrębów ochronnych w miejscach stałego tarła ryb, rozwoju narybku gromadnego zimowania, bytowania i przepływu ryb - wyjaśniała Orłowska.

 

ZOBACZ: Podchodzą do fok i robią zdjęcia. Fokarium walczy z krnąbrnymi turystami

 

Dodała także, że "ten sam akt prawny zabrania połowu oraz czynności szkodliwych dla ryb, a w szczególności naruszania urządzeń tarliskowych, dna zbiornika i roślinności wodnej, uprawiania sportów motorowodnych i urządzania kąpielisk w obrębach chronionych. Należy zatem czytać tablice informujące o zakazach połowu i stosować się do przepisów, aby nie narazić się na konsekwencje prawne" 

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie