Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego pochwaliła Polskę

Biznes
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego pochwaliła Polskę
Wikimedia Commons/Preiss/MSC
"Nie zmieniajcie kursu" - mówi Kristalina Georgiewa, szefowa MFW

- Globalny spadek PKB wyniesie w tym roku 4,9 proc. i będzie największy od recesji z lat 30. – powiedziała dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, która w rozmowie z RMF FM pochwaliła też działania Polski w obliczu koronakryzysu. - Zostańcie na kursie - dodała.

- Jest naprawdę źle. Przewidujemy w tym roku globalny spadek PKB na poziomie 4,9 procent. To najgorszy wynik od czasów recesji w latach trzydziestych XX wieku. To prawdziwy światowy kryzys – powiedziała Kristalina Georgiewa, bułgarska ekonomistka, która od 2019 roku jest dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

Polska w kryzysie 

 

Według niej, "w tym kryzysie Polska podjęła odpowiednie kroki tak szybko, jak było to konieczne". "Była silna przed kryzysem i w kryzys wstąpiła mając równie silną pozycję ekonomiczną, z szybszym wzrostem niż reszta Europy. Recesja w Polsce (…) jest mniejsza niż w reszcie Unii Europejskiej" – stwierdziła.

 

ZOBACZ: Trzaskowski: próba wypowiedzenia konwencji stambulskiej to skandal

 

- Jeżeli miałabym przekazać jakąś wiadomość dla polskich władz - zostańcie na kursie! Nie wycofujcie wsparcia zbyt wcześnie! - dodała szefowa MFW.

 

ZOBACZ: Polacy ocenili działalność premiera. Młodzi w większości negatywnie

 

Przestrzegła przed pośpiesznym odejściem od rozwiązań, wprowadzonych by złagodzić ekonomiczne skutki pandemii. "To, co dziś widzę w niektórych krajach, to pragnienie zatrzymania mechanizmów pomocy. Dlatego mówimy wszystkim - nie śpieszcie się! Nie śpieszcie się. Przedwczesne wycofanie się z fiskalnych i finansowych programów pomocy wspierających gospodarkę może osłabić powrót do normalności" – oceniła. 

laf/zdr/ PAP, RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie