Trzaskowski: próba wypowiedzenia konwencji stambulskiej to skandal

Polska
Trzaskowski: próba wypowiedzenia konwencji stambulskiej to skandal
Polsat News
Rafał Trzaskowski wypowiedział się na temat konwencji stambulskiej

- Próba wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej to skandal, wszystkim siłom politycznym powinno zależeć na tym, by walczyć z przemocą domową - podkreślił w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ocenił, że rządzący "chcą dokręcić śrubę" i atakować m.in. prawa kobiet.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w sobotę, że do resortu rodziny zostanie w poniedziałek złożony wniosek o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej.

 

ZOBACZ: "Nie ma oficjalnej, jednoznacznej decyzji ws. konwencji stambulskiej"

 

- Widzę, że zgodnie z zapowiedziami, rządzący chcą dokręcić śrubę we wszystkich kwestiach, to znaczy chcą znowu atakować prawa kobiet, znowu chcą atakować niezależne samorządy i niezależne media - powiedział Trzaskowski odpowiadając na pytanie na poniedziałkowej konferencji prasowej. Wyraził nadzieję, że "jasny sprzeciw opozycji oraz obywateli nie pozwoli rządzącym pójść aż tak daleko".

 

"Próba wypowiedzenia konwencji jest skandalem"

 

- Uważam oczywiście, że próba wypowiedzenia konwencji jest skandalem, dlatego że powinno nam chyba wszystkim zależeć na tym, żeby walczyć z przemocą domową. I tutaj nie powinno być żadnych pytań, tylko wszystkie siły polityczne powinny w tej sprawie współpracować - podkreślił Trzaskowski.

 

ZOBACZ: "Wielki krok wstecz". Rada Europy o planach wycofania się z konwencji stambulskiej

 

Jak dodał, temat walki z przemocą wobec kobiet wydaje się jednym z tych, które nie budzą "żadnych kontrowersji politycznych", a w których "wszystkie siły polityczne, również wszystkie organizacje pozarządowe ze sobą współpracują, żeby z tym zjawiskiem walczyć".

 

Szef MS zapowiadając w sobotę wniosek dotyczący tzw. konwencji stambulskiej stwierdził, że znajdują się w niej zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza oraz, że w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

 

Zwalczanie przemocy

 

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie