"Poprawili" zabytek sprzed 5 tys. lat. Ich zdaniem "był niewyraźny"

Świat
"Poprawili" zabytek sprzed 5 tys. lat. Ich zdaniem "był niewyraźny"
Narciarz po zniszczeniu, Fot. PAP/EPA/NORDLAND COUNTY/HANDOUT

Dwóch nastolatków z Norwegii za pomocą ostrego narzędzia chciało poprawić kontury naskalnego rytu. Okazało się, że to znajdujący się w Tro na wyspie Rødøya sławny narciarz – ryt, którego powstanie datuje się na 3343–2939 r. p.n.e. To najstarsze znane przestawienie ikonograficzne ukazujące człowieka na nartach. Ze wstępnych oględzin wynika, że zmiany są nieodwracalne.

"Skiier" (narciarz) to jeden z najbardziej znanych na świecie norweskich zabytków. Burmistrz pobliskiego miasta Alstahaug, Bard Anders Langø nazwał to wydarzenie "narodową tragedią".


Eksperci we wrześniu mają przeprowadzić szczegółową analizę, dzięki której będzie można ocenić straty, ale już teraz mówi się, że zmiany są nieodwracalne. Jak poinformował Langø, chłopcy zniszczyli jeszcze inne ryty. Podkreślił jednak, że nastolatkowie bardzo żałują tego, co zrobili.

 

Chcieli, żeby był bardziej widoczny


Chłopcy mogą usłyszeć zarzuty, mimo, że "robili to w dobrej wierze". Twierdzą, że starali się poprawić ryt, żeby był bardziej widoczny dla zwiedzających.

 


Ryt z Tro odkryto w 1930 roku i określono jego wiek na ok. 5 tys. lat. Narciarz stał się inspiracją dla symboli poszczególnych dyscyplin podczas XVII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994 r.

 

Fot. Flickr/Cliff/CC BY 2.0
 

 

rt.com

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie