Tysiące osób przed rezydencją premiera. Chcą odejścia Netanjahu

Świat
Tysiące osób przed rezydencją premiera. Chcą odejścia Netanjahu
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Z powodu kryzysu wywołanego pandemią bezrobocie w Izraelu wynosi obecnie 21 proc.

Kilka tysięcy osób w sobotę znów zebrało się w Jerozolimie przed rezydencja premiera Izraela Benjamina Netanjahu, domagając się jego odejścia. Protestowano przeciwko "rządowej korupcji" oraz przeciwko nowej ustawie, dającej rządowi specjalne uprawnienia do walki z pandemią koronawirusa.

"Koronawirus wymknął się spod kontroli, a rząd, z dnia na dzień, a czasem z godziny na godzinę, zmienia swoje decyzje i nie panuje już nad sytuacją. Bezrobocie urosło do 21 proc". O społeczeństwie, które zostało zmuszone do wyjścia na ulice, z Tel Awiwu, pisze dla "Tygodnika Polsat News" Basia Monka.

 

"Skorumpowani, mamy was dość", "Oderwani od rzeczywistości, mamy was dość", „Gdzie jest moralność? Wartości?" - skandowali demonstranci, którzy premierowi zarzucają także "ataki na demokrację". Protesty odbyły się również w Tel Awiwie, Cezarei i kilku innych miastach.

 

ZOBACZ: Premier na ławie oskarżonych. Proces Netanjahu odłożony

 

PAP/EPA/ABIR SULTAN

 

 

Głęboki sprzeciw manifestantów budzi proces sądowy przeciwko Netanjahu, który oskarżony jest o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania. 19 lipca proces został wznowiony po dwóch miesiącach, ale Netanjahu nie pojawił się na rozprawie, która miała głównie proceduralny charakter.

 

Postawiony w stan oskarżenia

 

Netanjahu jest pierwszym izraelskim premierem postawionym w stan oskarżenia podczas pełnienia urzędu. Grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do 3 lat za defraudację i nadużycie zaufania.

 

ZOBACZ: Izrael pogrążony w chaosie

 

 

 

Niezadowolenie społeczne budzi też uchwalona przez Kneset 23 lipca kontrowersyjna ustawa, która przyznaje gabinetowi Netanjahu rozszerzone uprawnienia do wprowadzania szeroko zakrojonych ograniczeń w walce z pandemią, przy jednoczesnym ograniczeniu nadzoru parlamentarnego.

 

Armatki wodne i areszt dla uczestników

 

Antyrządowe demonstracje w Jerozolimie odbywają się co kilka dni. Poprzednia miała miejsce we wtorek i w środę, wówczas policja użyła armatek wodnych i aresztowała ok. 40 osób. Protesty przybierają coraz większe rozmiary, bowiem rosnący niepokój spowodowany kryzysem gospodarczym skłonił nowe grupy społeczne do zwrócenia się przeciwko rządowi.

 

PAP/EPA/ABIR SULTAN

 

 

Z powodu kryzysu wywołanego pandemią bezrobocie w Izraelu wynosi obecnie 21 proc. Sondaże pokazują, że mniej niż 30 proc. opinii publicznej ufa, że Netanjahu poradzi sobie z kryzysem. Liczba zakażeń w kraju wzrosła gwałtownie w ciągu kilku tygodni od zniesienia ograniczeń po dwumiesięcznej blokadzie, do prawie 2 tys. infekcji dziennie.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie