Premier na ławie oskarżonych. Proces Netanjahu odłożony

Świat
Premier na ławie oskarżonych. Proces Netanjahu odłożony
PAP/EPA/RONEN ZVULUN / POOL
Proces Netanjahu ruszył po czterech latach od wszczęcia postępowania

Proces premiera Izraela Benjamina Netanjahu, oskarżonego o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania, został odłożony po godzinnym przesłuchaniu przed sądem w Jerozolimie. Proces rozpoczął się w niedzielę, blisko cztery lata po wszczęciu postępowania wobec szefa rządu.

Adwokaci Netanjahu, którego przybycie do sądu transmitowała na żywo izraelska telewizja, zażądali kilku miesięcy na przestudiowanie materiałów zebranych przez oskarżycieli.

 

Prokuratorzy domagają się natomiast szybkiego przesłuchania świadków w tej sprawie. Sąd oznajmił, że analizuje wnioski obu stron i zapowiedział odłożenie procesu, nie podając terminu kolejnej rozprawy.

 

Sam Netanjahu oznajmił wcześniej, że proces jest "próbą obalenia silnego prawicowego przywódcy".

 

ZOBACZ: Tysiące Izraelczyków przeciwko Netanjahu. Protest w dobie koronawirusa

 

Proces rozpoczął się tydzień po zaprzysiężeniu Netanjahu po raz piąty na stanowisku szefa rządu.

 

Niedzielna rozprawa polegała na odczytaniu aktu oskarżenia i potwierdzeniu przez Netanjahu zrozumienia zarzutów, co jest wymogiem izraelskiego prawa.

 

Na następnej rozprawie rozpocznie się przedstawienie przez prokuraturę dowodów i 333 świadków prokuratury.

 

Natanjahu jest pierwszym izraelskim premierem postawionym w stan oskarżenia podczas pełnienia urzędu.

 

Przeciwnicy Netanjahu protestują przed siedzibą premiera w JerozolimiePAP/EPA/ABIR SULTAN
Przeciwnicy Netanjahu protestują przed siedzibą premiera w Jerozolimie

 

Odrzuca możliwość ugody

 

Grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do trzech lat za defraudację i nadużycie zaufania. W Izraelu wyrok skazujący dla tak wysokiego rangą polityka nie jest nieprawdopodobny, zważywszy, że w 2015 r. poprzedni premier Ehud Olmert trafił do więzienia za korupcję, a w 2011 r. były prezydent Mosze Kacaw rozpoczął odsiadywać karę m.in. za gwałty.

 

Istnieje możliwość zakończenia procesu ugodą, chociaż na razie prawicowy premier i jego otoczenie odrzucają to rozwiązanie. Jednak biorąc pod uwagę, że 90 proc. spraw w Izraelu kończy się wyrokiem skazującym, nie można wykluczyć, że strony dojdą do porozumienia, którego celem może być usunięcie z aktu oskarżenia zarzutu korupcji.

 

ZOBACZ: Koniec premiera Netanjahu? Rząd będzie tworzył lider opozycji

 

Netanjahu oskarżony jest w trzech sprawach. Pierwsza dotyczy przeprowadzania przychylnych dla izraelskiej firmy telekomunikacyjnej Bezek i wartych ok. 500 mln dolarów zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie małżeństwa Netanjahów w należącym do Bezeku portalu informacyjnym Walla. Premier został tutaj oskarżony o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania.

 

W drugiej sprawie, w związku z którą Netanjahu został oskarżony o defraudację i nadużycie zaufania, prokuratura twierdzi, że premier i jego żona Sara nielegalne przyjęli prezenty, w tym luksusowe cygara i szampany, od znajomych biznesmenów o wartości ok. 200 tys. dolarów.

 

Sprawa premiera wzbudza w Izraelu ogromne emocjeEPA/ABIR SULTAN
Sprawa premiera wzbudza w Izraelu ogromne emocje

 

 

Trzecia sprawa dotyczyć ma umowy między Netanjahu a Nonim Mozesem, właścicielem izraelskiego dziennika "Jediot Achronot" i portalu Ynet. W zamian za korzystne przedstawienie premiera i jego rodziny w tych tytułach Netanjahu miał oferować zmiany w prawie, które spowolniłyby rozwój konkurencyjnej gazety, "Israel Hajom". Netanjahu został w związku z tym oskarżony o defraudację i nadużycie zaufania, natomiast Mozes o oferowanie łapówki.

 

Według izraelskiego prawa oskarżony szef rządu musi zrezygnować z urzędu jedynie wtedy, gdy zostanie skazany, a wyrok będzie podtrzymany w procesie odwoławczym, który może ciągnąć się latami. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie