Pocisk lotniczy znaleziony na budowie metra już po neutralizacji [ZDJĘCIA]

Polska
Pocisk lotniczy znaleziony na budowie metra już po neutralizacji [ZDJĘCIA]
PAP/Wojciech Olkuśnik
Bomba została znaleziona przy ul. Bazyliańskiej, gdzie powstaje stacja II linii metra "Bródno"

Niemiecka bomba lotnicza SD 250 znaleziona na budowie II linii metra w Warszawie została zneutralizowana na poligonie w Toruniu przez patrol saperski z 2. Pułku Saperów - poinformowało w niedzielę na Twitterze Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Była to niemiecka bomba odłamkowa SD 250. W razie wybuchu jej zasięg rażenia mógłby osiągnąć 1200 m, dlatego należało ewakuować mieszkańców z takiego obszaru. Nie wiadomo, w wyniku jakiej operacji podczas II wojny światowej się tam znalazła, to raczej historycy powinni określić - wyjaśnił dowódca patrolu z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów st. sierż. Marcin Drozd.

 

Jak ocenił, ze względu na położenie niewybuchu była to jedna z najtrudniejszych operacji tego typu. - Niewybuch był zespolony z betonem na wysokości 3 m i nie można było tam wjechać. Gdyby nie pomoc maszyn budowlanych, usunięcie pocisku byłoby bardzo skomplikowane - zaznaczył.

 

 

Ewakuowano 1,5 tys. osób

 

Od godzin porannych ewakuowani byli mieszkańcy bloków przy ul. Rembielińskiej, Suwalskiej, Kondratowicza - ok. 1500 osób. Mieli oni zapewnione miejsce w pobliskiej szkole. Ponadto miasto zapewniło osobom starszym i z ograniczoną mobilnością możliwość skorzystania z autobusów miejskich - Miejskie Zakłady Autobusowe dostarczyły na miejsce 10 autobusów do dyspozycji mieszkańców.

 

 

Po godz 13. stołeczna policja poinformowała, że mieszkańcy mogą stopniowo wracać do domów.

 

Wideo: wydobyto niewybuch znaleziony na Bródnie

  

Służby na miejscu

 

Komenda Stołecznej Policji poinformowała w niedzielę, że w związku z ewakuacją wyłączone z ruchu drogowego zostały skrzyżowania ul. Wysockiego z Bazyliańską oraz Bartniczej z Rembielińską.

 

Stołeczna policja w porannym wpisie na Twitterze zapewniła też, że ewakuacja odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego, w związku z czym dla osób nią objętych przewidziano maseczki, rękawiczki i płyn dezynfekujący.

 

Polsat News

 

Policja informowała także o przygotowaniach żołnierzy do transportu niewybuchu. Policja zapewniała pilotaż ich pojazdu specjalistycznego.

 

 
Polsat News

 

W sobotę na budowie II linii metra przy ul. Bazyliańskiej znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Jak poinformowała w sobotę Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza, niewybuch ma dwa metry długości i waży 250 kg.

msl/bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie