Podział Mazowsza. Trzaskowski zabiera głos

Polska
Podział Mazowsza. Trzaskowski zabiera głos
PAP/Jan Dzban
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą.

PiS znów chce majstrować przy kwestii podziału Mazowsza. Z jednej strony partii nie zgadza się arytmetyka wyborcza, druga kwestia to sprawa samorządowych finansów. Zdumiewa, jak PiS, czyli partia, która jednoznacznie deklaruje się jako antykomunistyczna, robi ze współczesnej Polski pokraczną rekonstrukcję słusznie minionego systemu - zwraca uwagę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Za kilka miesięcy mogą nas czekać kolejne wybory; z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy wynika, że powraca temat podzielenia województwa mazowieckiego - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

 

ZOBACZ: Budka o możliwym "skandalu" ws. Nowaka. W tle sztab Trzaskowskiego

 

"Znów słyszmy o planach rozbicia województwa mazowieckiego na dwa: warszawskie i mazowieckie, a prezes Kaczyński sygnalizuje nawet, że Polska powinna powrócić do podziału na 49 województw" - pisze prezydent stolicy. 

 

 

"Z jednej strony nic nie powinno już ze strony tej władzy zaskakiwać. Z drugiej – autentycznie zdumiewa, jak PiS, czyli partia, która jednoznacznie deklaruje się jako antykomunistyczna, robi ze współczesnej Polski pokraczną rekonstrukcję słusznie minionego systemu. I to akurat w tych obszarach, od których naprawdę bezwzględnie należałoby się odciąć. 49 województw, skrajne upartyjnienie państwa, bezwstydna propaganda w mediach tzw. publicznych" - twierdzi Trzaskowski. 

 

Podwójne znaczenie podziału

 

Jego zdaniem, podział Mazowsza byłby działaniem o podwójnym znaczeniu. "Z jednej strony PiS-owi nie zgadza się po prostu arytmetyka wyborcza, gdy silnie opozycyjna wobec niego Warszawa jest uwzględniana jako część całego województwa. Gdyby Warszawę z całego regionu wyłączyć, łatwiej byłoby partii rządzącej o lepszy wynik do sejmiku wojewódzkiego. Lepszy wynik do sejmiku to szansa na rządy w województwie, w którym obecnie rządzi koalicja PO-PSL" - dodaje. 

 

ZOBACZ: Trzaskowski: pieniądze dla Polski trzeba będzie jeszcze "obronić" w dalszych negocjacjach

 

"Druga kwestia to sprawa samorządowych finansów. Mazowsze stanie się mocno niesamodzielne finansowo bez wpływów, które przynosi Warszawa i gminy ościenne. Niesamodzielne finansowo – czyli całkowicie uzależnione od wsparcia rządu kierowanego przez ludzi PiS. A „niesamodzielność finansowa” nie jest po prostu hasłem – to konkretne sprawy dotyczące nas wszystkich. To wojewódzkie drogi czy szpitale, to połączenia kolejowe czy instytucje kultury – jak województwo ma je utrzymać, kiedy zostanie pozbawione zdecydowanej większości dochodów?" - pyta polityk. 

 

Skąd pochodzi 87 proc. wpływów Mazowsza?

 

Jak poinformował, Warszawa i gminy sąsiadujące zapewniają aż 87 proc. wpływów Mazowsza z CIT. "Czy pomysł PiS jest taki, aby ogromne terytorialnie województwo utrzymywało się za 13% dotychczasowych wpływów? Nie wspominając już o tym, że dwa województwa to dwie administracje – dodatkowa biurokracja generująca dodatkowe koszty… To przecież kompletny absurd! W dodatku teraz, kiedy wszyscy walczymy z kryzysem, jaki wywołała epidemia koronawirusa" - podkreśla. 

 

ZOBACZ: Autobusy Arrivy wracają na warszawskie ulice

 

"Pojawiają się argumenty (czy raczej – „argumenty”) na temat korzystnego wpływu rozbicia Mazowsza dla podziału funduszy unijnych. Ale Mazowsze z perspektywy UE i podziału środków od 2 lat i tak podlega już podziałowi statystycznemu (NUTS-2)! To obecne władze samorządowe prowadzą negocjacje, planują i wdrażają projekty. Podział województwa to nowa administracja, nowe struktury i ryzyko zakłócenia już trwających procesów, a być może nawet utraty unijnych pieniędzy. To realne zagrożenie" - ostrzega Rafał Trzaskowski. 

 

"Jak to zwykle w przypadku obecnej ekipy – czynnikiem decydującym jest jednak polityka. Co z tego, że nie będzie środków na szpitale i drogi, skoro będzie można dorwać się do władzy w regionie, który do tej pory był poza zasięgiem?" - podsumowuje prezydent Warszawy. 

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie