Porozumienie nie zgadza się na ograniczenie liczby resortów dla koalicjantów PiS

Polska
Porozumienie nie zgadza się na ograniczenie liczby resortów dla koalicjantów PiS
KPRM/Adam Guz
Prezydium zarządu Porozumienia przekazało Gowinowi instrukcję dot. negocjacji nowej umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy

Prezydium zarządu Porozumienia przekazało prezesowi Jarosławowi Gowinowi instrukcję negocjacyjną dot. nowej umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy; na tym etapie rozmów nie zgadzamy się na ograniczenie liczby resortów przypadających koalicjantom - powiedział wicerzecznik partii Jan Strzeżek.

Jak dodał, najpierw muszą zostać ustalone priorytetowe kwestie programowe w ramach Zjednoczonej Prawicy.

 

W czwartek po południu odbyło się spotkanie prezydium zarządu Porozumienia, którego tematem miało być ustalenie kwestii związanych z organizacją zjazdu krajowego partii oraz zjazdów okręgowych.

 

- Do 15 września muszą się odbyć zjazdy okręgowe, więc dziś prezydium ustalało procedury, jak ma to wyglądać - przekazała rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka po zakończeniu spotkania.

 

Jak dodała, w trakcie spotkania prezydium przekazało Jarosławowi Gowinowi instrukcję dotyczącą negocjacji nowej umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy. W jej skład, poza Porozumieniem, wchodzą PiS oraz Solidarna Polska.

 

Rozmowy programowe, struktura rządu, personalia

 

Strzeżek mówił natomiast, że nowa umowa koalicyjna ma być negocjowana w schemacie - rozmowy programowe, kwestia struktury rządu, a na końcu personalia.

 

Strzeżek nawiązał jednocześnie do czwartkowej wypowiedzi szef klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który mówił dziennikarzom w Sejmie, że w związku z zmianami w rządzie zmniejszona ma być liczba resortów, a każdemu z koalicjantów PiS miałby przypaść jeden resort.

 

ZOBACZ: "Zjednoczona Prawica nie pokłóci się o stołki". Gowin o rekonstrukcji rządu

 

- Jako Porozumienie traktujemy sprawę liczby resortów kierowanych przez koalicjantów PiS jako otwartą. Priorytetem są teraz sprawy programowe - zaznaczył wicerzecznik Porozumienia.

 

Obecnie przedstawiciele tej partii stoją na czele resortu rozwoju oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Porozumienie ma w swoich szeregach obecnie 18 posłów oraz 2 senatorów. Wśród przedstawicieli ugrupowania są także ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu Mateusza Morawieckiego, w tym wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie