Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Fernando Bizerra
Koronawirus w Polsce i na świecie

Rząd znosi dziś kolejne obostrzenia związane z pandemia koronawirusa. Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza przyznał w poniedziałek, że istnieje ryzyko wprowadzania kolejnych lokalnych obostrzeń w kraju z powodu ognisk koronawirusa. Podkreślił, że rząd nie zawaha się przywrócić niektórych restrykcji. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Brazylii przekroczyła 80 tysięcy.

prz/hlk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Około 1 mln mieszkańców Hiszpanii może przechodzić Covid-19 bez objawów typowych dla tej choroby - wynika z opinii eksperckich opublikowanych we wtorek przez madrycki dziennik “El Mundo”.

fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia

W ciągu tygodnia od 11 do 17 lipca w Belgii średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem dziennie wynosiła 175. Oznacza to wzrost o ok. 80 proc. w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Rośnie też liczba przyjęć do szpitali i zgonów z powodu Covid-19.

Wzrost odnotowano we wszystkich prowincjach z wyjątkiem Brabancji Walońskiej. Belgia ma obecnie łącznie 64 094 potwierdzone infekcje.

W związku z epidemią koronawirusa 10 grudnia w Sztokholmie nie odbędzie się tradycyjny bankiet noblowski - poinformowała we wtorek Fundacja Noblowska. Ogłoszenie laureatów nagród Nobla ma się odbyć bez przeszkód na początku października.

Według prezesa Fundacji Noblowskiej Larsa Heikenstena organizacja bankietu dla 1 250 gości w Sali Błękitnej sztokholmskiego Ratusza "nie będzie w tym roku możliwa".

Od poniedziałku w Hiszpanii spadła dynamika zakażeń wirusem SARS-CoV-2, choć podczas ostatniej doby zanotowano ich 1358. Dalszy spadek liczby nowych infekcji występuje w Portugalii – zaledwie 127 podczas ostatniej doby.

Około 350 serbskich lekarzy potępiło we wtorek "katastrofę zdrowotną" w kraju i wezwało rząd do wymiany Sztabu Kryzysowego prowadzącego walkę z koronawirusem w czasie, gdy bałkański kraj przeżywa niepokojący nawrót pandemii.

W Serbii zanotowano obecnie ponad 350 zakażeń dziennie, co było efektem szybkiego zniesienia restrykcji, aby umożliwić organizowanie imprez sportowych, a także wyborów parlamentarnych, które odbyły się 21 czerwca. Dzienna liczba ofiar śmiertelnych w kraju osiągnęła rekordowy poziom, a sposób radzenia sobie przez władze z kryzysem wywołał na początku lipca gwałtowne protesty.

Władze włoskiej wyspy Capri wprowadziły obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu podczas weekendu, gdy przybywają tam tłumy turystów. To efekt tego, co działo się pod koniec ostatniego tygodnia, gdy doszło do niekontrolowanych skupisk ludzi.

Burmistrz Marino Lembo podpisał rozporządzenie dwa dni po tym, gdy podniósł alarm w związku z tłumami, jakie opanowały port, główny plac i uliczki na Capri. Nie przestrzegano dystansu społecznego, a wiele osób nie miało maseczek.

Ministerstwo zdrowia Brazylii ogłosiło we wtorek rozpoczęcie testów klinicznych szczepionki przeciwko Covid-19 pochodzącej z Chin. Badaniom poddanych ma być ok. 9 000 pacjentów. Jeżeli zakończą się sukcesem, produkcja szczepionki ruszy na początku 2021 r.

Jak poinformował w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej rząd federalny w Brasilii, testowanie pochodzącej z Chin szczepionki odbywa się na terenie sześciu stanów.

Dzienny koszt utrzymania pacjenta podczas epidemii w Uzdrowisku Ustroń wzrósł nawet o 20 proc. - poinformował zarząd tego przedsiębiorstwa uzdrowiskowego. Od miesiąca sanatoria mogą znów przyjmować kuracjuszy.

- W naszym przypadku dzienny koszt utrzymania pacjenta, w zależności od pobytu, wzrósł o 10-20 proc. podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2. Jest to związane z kosztami jakie ponosimy, m.in.: na środki ochrony indywidualnej i dezynfekcję, czy utrzymanie dotychczasowego zespołu pracowników przy o połowie mniejszej liczbie kuracjuszy i gości - powiedział we wtorek wiceprezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA Adam Rybicki.

15 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 129 następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W porównaniu z poniedziałkiem liczba nowych przypadków spadła - dzień wcześniej było ich 190.

Łączny bilans zmarłych podczas epidemii wzrósł do 35 073.

Wakacyjne wyjazdy są bezpieczne, nie ma powodu, żeby rezygnować z zaplanowanego wyjazdu nad morze czy w góry z obawy przed pandemią koronawirusa – powiedział PAP Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.

GIS rekomenduje wyjazdy rodzinne jak również na obozy i kolonie. - Dzieci nie należą do grupy ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie koronawirusem. Rodzice nie powinni mieć powodów do niepokoju wysyłając je na letni wypoczynek. Przed wyjazdem muszą złożyć organizatorom oświadczenie, że dziecko jest zdrowe i nie ma niedoborów odporności - powiedział Jan Bondar, rzecznik GIS.

Austriacki kanclerz Sebastian Kurz ogłosił we wtorek, że rząd wprowadza ponownie obowiązek noszenia masek w sklepach, bankach i na poczcie ze względu wzrost liczby przypadków zakażenia koronawirusem. Zaostrzone będą też kontrole na granicach.

- Są takie miejsca, do których nie możemy nie pójść w naszym codziennym życiu - supermarket, bank, poczta (...). Zdecydowaliśmy zatem, że wprowadzamy nakaz noszenia masek - powiedział Kurz.

W środę rano przed prywatną kopalnią Silesia w Czechowicach-Dziedzicach rozpocznie się pobieranie wymazów do badań pod kątem SARS-CoV-2. Testy obejmą 300 górników. W dalszej kolejności mają być przebadane podobne liczebnie grupy pracowników należących do PGG kopalń Chwałowice i Bielszowice.

W ostatnim tygodniu znacząco wzrosła liczba przypadków koronawirusa w należącym do czeskiego inwestora Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia - obecnie zakażonych jest 85 osób (15 z nich wyzdrowiało), wobec jedynie czterech w końcu czerwca.

- Niestety, pomimo aktywnych działań informacyjnych, odnotowujemy coraz częstsze przypadki niestosowania się pasażerów do obowiązku zakrywania ust i nosa w komunikacji miejskiej - poinformowała we wtorek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

- Dlatego zwróciliśmy się do stołecznej policji z prośbą o wspólne kontrole - dodała. 

Więcej informacji tutaj.

We Włoszech spada wiek osób, które zakażają się koronawirusem. Podczas gdy na początku epidemii zdecydowaną większość stanowili ludzie starsi, obecnie 60 procent zakażonych to ludzie w wieku poniżej 50 lat - podał we wtorek krajowy Instytut Zdrowia.

W lipcu średni wiek osób, u których wykryto koronawirusa wynosi 43 lata. W marcu było to 61 lat.

Kobiety stanowią 47 procent zakażonych; wskaźnik ten spadł.

Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom dzieci powyżej 10. roku życia mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2 podobnie do osób dorosłych, a nawet skuteczniej - informuje pismo "Emerging Infectious Diseases”.

Na początku pandemii COVID-19 wśród ekspertów przeważał pogląd, że dzieci nie ulegają zakażeniu koronawirusem tak często jak dorośli, a jeśli się zakażą, przenoszenie się choroby z dzieci na dorosłych będzie miało ograniczony charakter.

Biomed Lublin otrzymał we wtorek pierwszą partię osocza ozdrowieńców do produkcji leku na COVID-19. Firma rozpoczyna przygotowania do wytworzenia leku przeznaczonego do badań klinicznych – poinformowali przedstawiciele Biomedu na konferencji prasowej.

Biomed podpisał umowy z dziewięcioma regionalnymi centrami krwiodawstwa. We wtorek do zakładu dotarła z Radomia pierwsza partia osocza, niespełna 10 litrów od 23 dawców. Wkrótce spodziewane są kolejne partie. W regionalnych centrach zebrane jest ponad 80 litrów osocza. Do uruchomienia produkcji potrzeba 150 litrów, od około 200 dawców - poinformował członek zarządu Biomedu ds. operacyjnych Piotr Fic.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Iranie na Covid-19 zmarło 229 chorych i była to największa dobowa liczba zgonów spowodowanych koronawirusem od początku epidemii, która w tym kraju pochłonęła już 14 634 ofiar - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia.

Wykryto też 2 625 nowych infekcji, których łącznie stwierdzono 278 827 - zakomunikowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia Sima Sadat Lari w państwowej telewizji.

U nikogo z blisko 2 tys. przebadanych w ostatnim miesiącu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz podległych jej jednostek nie wykryto koronawirusa - poinformowała we wtorek rzeczniczka mazowieckiej policji podinsp. Katarzyna Kucharska.

Badania przeprowadził na przełomie czerwca i lipca zespół naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

W zaledwie miesiąc po likwidacji przez rząd Hiszpanii stanu zagrożenia epidemicznego w kraju tym przybyło ponad 18 tys. infekcji koronawirusem.

We wtorek premier Pedro Sanchez zapowiedział, że będzie koordynował walkę z Covid-19 w najbardziej dotkniętych epidemią częściach kraju.

Służby medyczne Hongkongu zgłosiły we wtorek 61 nowych zakażeń koronawirusem, a łączny bilans odnotowanych w regionie infekcji przekroczył 2 tys. Nagły wzrost liczby pacjentów rodzi obawy o przeciążenie szpitali – podała publiczna stacja RTHK.

Obecnie zajętych jest prawie 70 proc. łóżek przeznaczonych do izolacji pacjentów w publicznych szpitalach. Liczba chorych w stanie krytycznym wzrosła w ciągu jednego dnia z siedmiu do 29 – przekazała przedstawicielka władz medycznych Linda Yu.

196 nowych infekcji koronawirusem odnotowano w ostatniej dobie w Bułgarii, a osiem osób zmarło na Covid-19 - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia.

Liczba zakażonych od początku epidemii zbliża się 9 tys., z czego 308 chorych zmarło.

W ramach walki z pandemią Covid-19 w pociągach dużej prędkości TGV we Francji rozpoczęto we wtorek eksperymentalne pomiary temperatury pasażerów - informuje agencja AFP. Temperatura mierzona jest przed wejściem na pokład i na zasadzie dobrowolności.

Pierwsze pomiary zostały przeprowadzone we wtorek na dworcu Gare de Lyon w Paryżu. Ustawiono tam pięć "terminali zdrowia" przed bramkami wejściowymi na perony, gdzie kamery termowizyjne dokonują bezdotykowych pomiarów w ciągu 4 sekund.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 37 140 nowych zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 578 chorych - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Eksperci wzywają władze do zwiększenia liczby przeprowadzanych testów.

Według rządowych statystyk epidemia w tym kraju pochłonęła już 28 084 ofiary, a infekcję potwierdzono u 1 155 191 osób. Wyzdrowiało 724 577 chorych.

Fot. PAP/EPA/STR

Po potwierdzeniu zakażenia SARS-CoV-2 u czterech pracowników cywilnych policji w Ostrowie Wielkopolskim łącznie 15 osób, w tym funkcjonariuszy, objęto kwarantanną. Nie podjęto decyzji o zamknięciu komendy.

"Mamy 399 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 9 kolejnych osób. Liczba zakażeń w Polsce wzrosła do 40 782. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 1 636 pacjentów.

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 5842 zakażenia koronawirusem - podał we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Przyrost infekcji drugi dzień z rzędu utrzymuje się poniżej 6 tysięcy. Dobowy przyrost zgonów wzrósł i znów przekroczył sto: zmarły 153 osoby.

Pasażerowie międzynarodowych rejsów lotniczych do Chin muszą przed wylotem okazać ujemny wynik badania pod kątem Covid-19 – ogłosił we wtorek chiński urząd lotnictwa cywilnego (CAAC). Pekin stara się zmniejszyć zagrożenie związane z infekcjami przywleczonymi.

Do końca tygodnia 600 górników z należących do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalń Chwałowice i Bielszowice będzie przebadanych pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Powodem jest rosnąca w ostatnim czasie liczba przypadków koronawirusa w obu zakładach, gdzie łącznie choruje już ponad 100 osób.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem - 73 osoby. Wyzdrowiało 30 tys. 771 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.

Osiem nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie zmarł natomiast żaden chory na Covid-19 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

Na Ukrainie w ciągu poprzedniej doby wykryto 673 zakażenia koronawirusem, 20 chorych na Covid-19 zmarło, a 760 pacjentów wyzdrowiało - poinformował we wtorek resort ochrony zdrowia. Bilans potwierdzonych infekcji przekroczył 60 tysięcy.

Jeżeli na nowo nie opracujemy procedur działania, to we wrześniu służbie zdrowia może grozić paraliż spowodowany wystąpieniem drugiej fali epidemii koronawirusa – powiedział prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 522 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Na Covid-19 zmarły kolejne cztery osoby.

301 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono też 5172 nowe przypadki infekcji.

W amerykańskim Kongresie trwa debata nad kolejnym, piątym już pakietem dla pogrążonej w kryzysie amerykańskiej gospodarki. Republikanie gotowi są poprzeć propozycję o wartości biliona dolarów, Demokraci chcą trzykrotnie więcej.

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza przyznał w poniedziałek, że istnieje ryzyko kolejnych lokalnych zamknięć w kraju z powodu ognisk koronawirusa. Podkreślił, że rząd nie zawaha się przywrócić niektórych restrykcji.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Brazylii przekroczyła 80 tys. - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby w Brazylii zmarły 632 osoby zakażone koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie