Budżet UE. "Premier unika tematu praworządności. Twierdzi, że poradziliśmy sobie świetnie"

Polska
Budżet UE. "Premier unika tematu praworządności. Twierdzi, że poradziliśmy sobie świetnie"
Polsat News
Porozumienie na szczycie UE zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro.

- To sukces rządu, co przyznają także, choć niechętnie, politycy opozycji. Jeszcze długo będzie pojawiać się temat powiązania funduszy z praworządnością, który zawarto w aneksie porozumienia. Mówi on, że w przyszłości, na kolejnych szczytach Unii Europejskiej ten wątek może powrócić. Gdyby nie zminimalizowano zapisów, nie osiągniętoby porozumienia - mówi dziennikarz Polsat News Grzegorz Łaguna. 

Około 125 mld euro to budżet zaplanowany, reszta ze 160 mld euro pochodzi z Fundusz Odbudowy. Prawie 2 biliony euro mają w dużej części przeznaczone zostać na odbudowę. Mamy na tym skorzystać.

 

ZOBACZ: Miliardy euro dla Polski. Na co zostaną wydane pieniądze z UE?

 

Wideo: "Premier unika tematu praworządności. Twierdzi, że poradziliśmy sobie świetnie"

  

- To sukces rządu, co przyznają także, chociaż niechętnie, politycy opozycji. Będzie się pojawiać temat zapisu o uzależnieniu funduszy od praworządności, który pojawił się w aneksie porozumienia. Mówi on, że w przyszłości, na kolejnych szczytach Unii Europejskiej ten wątek może powrócić i być dla nas szkodliwy. Kluczowe jest, że gdyby nie zminimalizowano tych zapisów, nie osiągniętoby porozumienia - mówi dziennikarz Polsat News Grzegorz Łaguna. 

 

ZOBACZ: Twarde negocjacje dały rezultat - premier Mateusz Morawiecki w Polsat News o szczycie UE

 

Jak zauważył, nawet w samym obozie rządzącym nie ma zgody co do tego, jaki przekaz w kwestii zapisu o praworządności ma wychodzić do mediów. - Premier Mateusz Morawiecki unika tematu, albo twierdzi, że poradziliśmy sobie świetnie, a temat praworządności nie będzie zupełnie istniał w negocjacjach w UE - dodaje Łaguna.

 

Biliony euro na granty i pożyczki

 

We wtorek zakończył się unijny szczyt. Porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro. Polska - podała KPRM - będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złotówki - jak wylicza kancelaria premiera - oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym: 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie