Zmiany kadrowe w najbliższym otoczeniu prezydenta? "Będą na pewno"

Polska
Zmiany kadrowe w najbliższym otoczeniu prezydenta? "Będą na pewno"
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń".

- Na pewno będą zmiany kadrowe w Kancelarii Prezydenta - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń". Odniósł się również do doniesień, jakoby Krzysztof Szczerski miał zostać nowym ministrem spraw zagranicznych. Prezydent nie chciał jednak zdradzić, czy zaproszenie do kancelarii otrzyma Marcin Mastalerek, który doradzał mu w czasie kampanii.

We wtorek po południu Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze go na prezydenta. 6 sierpnia złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę i obejmie urząd prezydenta RP na drugą kadencję. 

 

Prezydent odebrał uchwałę podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Prowadząca program "Gość Wydarzeń" Dorota Gawryluk zapytała prezydenta o to, czy dojdzie do zmian personalnych w jego kancelarii. - Na pewno będą zmiany - odpowiedział. Jak wyjaśnił, "ma jeszcze czas" na to, by te zmiany przedstawić.

 

- Każda zmiana, która dotyczy najwyższych szczebli w kancelarii jest zmianą poważną. Mam też swoje przemyślenia - dodał.

 

"Szczerski jest w absolutnej polskiej czołówce"

 

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że opuści rząd Mateusza Morawieckiego. Według doniesień medialnych jednym z kandydatów na objęcie teki ministra SZ jest Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

 

ZOBACZ: Rekonstrukcja rządu. Gowin nie wyklucza zwiększenia kompetencji premiera

 

- Jeżeli pan minister otrzyma taką propozycję i będzie chciał z niej skorzystać, to zostanie ministrem - powiedział Andrzej Duda. - To będzie oznaczało, że Polska go potrzebuje - dodał.

 

Prezydent podkreślił także, że bycie konstytucyjnym ministrem to "wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność". - Krzysztof Szczerski jest profesjonalistą i jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe, to jest człowiek, który jest w absolutnej polskiej czołówce - podkreślił. 

 

Andrzej Duda był także pytany o Marcina Mastalerka, byłego rzecznika PiS, który doradzał mu w czasie kampanii wyborczej. - Rozmawialiśmy często. Marcin jest bardzo zdolnym człowiekiem, który ma wybitny zmysł i zarządczy, i polityczny, i rzeczywiście w bardzo ważnych momentach tej kampanii bardzo mi pomógł - odpowiedział prezydent.

 

- Nie wiem jakie będą jego życiowe decyzje. Na razie jest w zarządzie Ekstraklasy (...) O ewentualnych zmianach w kancelarii będę informował w odpowiednim czasie - dodał. 

 

Zmiany ws. samorządów?

 

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" informowała, że PiS przygotowuje nową strategię legislacyjną na najbliższe lata. Pod uwagę brany jest m.in. pomysł zmiany ordynacji i utworzenia 100 okręgów wyborczych do Sejmu. Rozważana jest też zmiana podziału administracyjnego kraju w taki sposób, aby znów powstało 49 województw.

 

Dorota Gawryluk w trakcie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą zwróciła uwagę na dwugłos ws. samorządów między obozem rządzącym a opozycją. Zdaniem ugrupowań opozycyjnych samorządom należy się większa niezależność. Gawryluk zapytała Dudę o to, czy podpisałby ustawę, która ograniczałaby niezależność samorządowców.

 

Prezydent przypomniał, że zawetował podczas swojej pierwszej kadencji ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, która została przyjęta przez większość sejmową. - Ja ją zawetowałem dlatego, że uważałem ją za zbyt daleko idącą jeżeli chodzi o ingerencję w niezależność samorządów - dodał.

 

WIDEO: prezydent Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń"

  

ZOBACZ: Kierwiński: wiemy, że idą ciężkie czasy. Będzie atak na samorządy, na niezależne media

 

- Stoję na straży niezależności i samodzielności samorządu terytorialnego, natomiast - chcę podkreślić - nie może być tak, że samorząd blokuje uroczystości państwowe i uniemożliwia ich przeprowadzenie - podkreślił.

 

Jak dodał, "wszystko wymaga złotego środka". - Do tego złotego środka będę dążył - powiedział prezydent.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie