Kierwiński: wiemy, że idą ciężkie czasy. Będzie atak na samorządy, na niezależne media

Polska
Kierwiński: wiemy, że idą ciężkie czasy. Będzie atak na samorządy, na niezależne media
Polsat News
Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, w programie "Gość Wydarzeń"

- Ruch społeczny, który ma zmienić Polskę. Kontynuacja idei Koalicji Obywatelskiej. Energię ludzi i gigantyczny zapał należy wykorzystać - tak na pytanie, co dokładnie zamierza budować Rafał Trzaskowski, odparł Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej. Tomasz Machała pytał go budowę ruchu obywatelskiego, nowej "Solidarności", co zapowiedział były kandydat KO na prezydenta.

Kierwiński podkreślał, że Rafał Trzaskowski był kandydatem "10 mln" i Platformy Obywatelskiej. Przypomniał wyniki głosowania w wyborach prezydenckich i poparciu, jakie uzyskał prezydent Warszawy.

 

- Energię ludzi i gigantyczny zapał należy wykorzystać. Wykorzystać do obrony demokratycznego prawa, do obrony praw obywatelskich - mówił poseł PO.  

 

ZOBACZ: Sondaże: Hołownia wchodzi do Sejmu, Trzaskowski liderem opozycji

 

Poseł przypomniał, że "pierwszym zadaniem ruchu będzie zbiórka podpisów pod obywatelskimi projektami ustaw, dotyczących najważniejszych kwestii, o których Rafał Trzaskowski mówił w kampanii wyborczej".    

 

Kierwiński zapraszał ludzi, którzy chcą się zrzeszać w partiach, do Platformy Obywatelskiej. - PO też się będzie zmieniać, będzie formułą bardziej otwartą. Koalicja Obywatelska będzie bardziej otwartą formułą - mówił polityk PO. - Ale są ci ludzie, którzy się obudzili w ostatnich wyborach, którzy nie chcą należeć do partii politycznej. Dla nich ofertą będzie ruch społeczny organizowany przez Rafała Trzaskowskiego - dodał.     

 

"Mandat projektów obywatelskich jest silniejszy"

 

Poseł PO wyjaśniał, że znacznie trudniej będzie rządzącym odrzucić projekty, które są projektami społecznymi. - Mandat takich projektów jest silniejszy poprzez każdy podpis obywatela, wyborcy, który się pod nim podpisze - wyjaśniał.  

 

Kierwiński przekonywał, że "w tym Sejmie nie ma chęci dyskutowania nad jakimikolwiek projektami, które nie są autorstwa PiS". - Warto gigantyczną energię z wyborów prezydenckich wykorzystać - mówił sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.

 

ZOBACZ: Protesty wyborcze. "Szacujemy, że wpłynęło ich już ponad 2 tys."

 

- My wiemy, że idą ciężkie czasy. Rafał Trzaskowski doskonale wie, że idą ciężkie czasy, że będzie atak na samorządy, że będzie atak na niezależne media - stwierdził gość Tomasza Machały.   

 

Ruch ludzi, którzy chcą "uśmiechniętej i demokratycznej Polski" 

 

Właśnie z tego powodu KO chce "organizować ruch ludzi", którzy powiedzieli, że "chcą normalnej, uśmiechniętej, otwartej i demokratycznej Polski". 

 

Na pytanie dziennikarza, jaka ma być przewaga ruchu społecznego Rafała Trzaskowskiego nad budowanym przez Mateusza Kijowskiego Komitetem Obrony Demokracji, Kierwiński odparł: - Nie chcę porównywać. 

 

- To są ludzie, którzy zaufali Rafałowi Trzaskowskiemu. I ci ludzie oczekują jego aktywności w polityce krajowej. Ci ludzie oczekują, że będzie wreszcie siła, ta zdolność połączenia wszystkich organizacji opozycyjnych, aby za trzy lata - albo wcześniej - wygrać wybory parlamentarne - wyjaśniał poseł PO.  

 

WIDEO: Rozmowa Tomasza Machały z Marcinem Kierwińskim, sekretarzem generalnym PO

  

 

 

"Zintegrowana opozycja większą szansą na pokonanie PiS"

 

Pytany, kto będzie finansował ruch społeczny, czy to będzie i tak z "partyjnej kasy", Kierwiński przypomniał, że założenia ruchu za kilka tygodni będzie przedstawiał Rafał Trzaskowski.  

 

Polityk zapewniał, że ruch będzie wyzwalał naturalną energię Polaków. - Nie widzę nic złego w tym, żeby ludzie należący do partii politycznej angażowali się także w ruch społeczny - ocenił Kierwiński.  

 

- Rafał Trzaskowski jest człowiekiem, który ma gigantyczny mandat do łączenia sił opozycyjnych. Razem z Borysem Budką odpowiadają za to, jak będzie zmieniać się Platforma Obywatelska - mówił poseł PO. 

 

Dodał, że "wynik Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów pokazuje, że zintegrowana i bliżej współpracująca opozycja jest większą szansą na pokonanie PiS". 

 

"W Zjednoczonej Prawicy wojna o wpływy coraz bardziej zażarta"

 

- Wszyscy widzimy to, jak degeneruje się władza PiS, wszyscy widzimy, jak bardzo wstrząsana jest kolejnymi aferami - przekonywał.

 

ZOBACZ: "Gdyby wygooglowali i przeczytali Wikipedię, byliby mądrzejsi". Szumowski o Szczerbie i Jońskim

 

Kierwiński zauważył również, że "w kuluarach sejmowych mówi się, że zaraz ma być zmiana premiera". - W obozie Zjednoczonej Prawicy nie wszystko idzie dobrze, wojna o wpływy jest coraz bardziej zażarta - stwierdził.  

 

Polityk PO pytany o słowa Rafała Trzaskowskiego, który w piątek stwierdził, że wybory parlamentarne mogą się odbyć szybciej niż za 3 lata, wyjaśnił, że chodziło o to, że "obóz Zjednoczonej Prawicy degeneruje się, targany jest bardzo mocnymi konfliktami wewnętrznymi". - Jeśli te konflikty będą tak narastać, ten obóz może nie wytrzymać przez kolejne 3 lata - powiedział Kierwiński.   

 

"Pycha kroczy przed upadkiem" Kierwiński o słowach Kaczyńskiego

 

- Pycha kroczy przed upadkiem - tak Kierwiński skomentował słowa prezesa PiS, że "Zjednoczona Prawica ma szansę rządzić do 2030 r.". - Jestem przekonany, że już wkrótce Jarosław Kaczyński przegra wybory parlamentarne - ocenił Kierwiński.  

 

W piątek Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami Gdyni zaapelował: - Podejmuję się stworzenia nowego ruchu obywatelskiego. Partie nie wystarczą. Zapisujcie się masowo. Chodźmy razem, stwórzmy ruch obywatelski, który stworzy podstawy, by bronić społeczeństwa obywatelskiego

 

Trzaskowski przekonywał, że partie nie wystarczą, a ruch obywatelski, który stworzy podstawy, będzie bronić społeczeństwa obywatelskiego. Szczegóły mają być znane pod koniec lipca. 

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

grz/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie