Falcon 9 Elona Muska zabiera ludzi w kosmos. Zobacz start rakiety

Technologie
Falcon 9 Elona Muska zabiera ludzi w kosmos. Zobacz start rakiety
YouTube/NASA
Start zaplanowano na godz. 22:33 czasu polskiego

O godzinie 22:23 polskiego czasu po raz pierwszy w historii prywatna firma wyśle ludzi w kosmos. Na pokładzie kapsuły Dragon, którą wyniesie rakieta Falcon 9, znajduje się już dwóch astronautów. Kilkanaście minut po starcie kapsułę będzie można zobaczyć z południowo-zachodniej i centralnej Polski.

Załogową kapsułę Dragon, którą na orbitę wyniesie rakieta Falcon 9, wyprodukowała należąca do Elona Muska firma SpaceX. Na orbitę  Lot odbędzie się we współpracy z NASA.

 

Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. W 2011 roku zdecydowano o wycofaniu ze służby amerykańskich wahadłowców, a NASA pozbawiono własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. Amerykanie słono za to płacili, bo nawet 50 mln dolarów za jednego astronautę.

 

 

Na pokładzie kapsuły znajdują się Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata a Behnken - 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów. Muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem i cechujące się dobrą kondycją psycho-fizyczną.

 

 

Start rakiety na miejscu obserwować będzie m.in. prezydent USA Donald Trump.

 

Pogoda się stabilizuje

 

Nie jest wykluczone, że NASA przełoży misję z powodu warunków atmosferycznych. Niebo nad kosmodromem na Przylądku Canaveral na Florydzie jest zachmurzone. Wiatr jednak osłabł, wycofano ostrzeżenie przed tornado. Ostatnie komunikaty przewidują poprawę pogody.

 

Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy świadkami "wiekopomnej chwili".

 

- To wiekopomna chwila, bo po raz pierwszy pojazd kosmiczny opracowany przez prywatną firmę zabierze ludzi na orbitę - mówił polsatnews.pl Robert Zubrin, założyciel Mars Society i człowiek, który jeszcze w latach 90-tych stworzył pierwsze realna plany załogowych lotów na Marsa.

 

ZOBACZ: Loty w kosmos dla każdego? "To wiekopomna chwila"

 

- SpaceX opracował Dragona za mniej, niż 10 proc. tego, ile kosztowała kapsuła Orion, która nie zabrała jeszcze w kosmos ani jednego człowieka (Orion to opracowywana od 2006r. kapsuła, która ma zabrać astronautów na Księżyc - przyp.red). To ogromny skok w stronę niedrogich lotów kosmicznych - dodał.

 

Transmisja na żywo:

 

 

Oprócz relacji w internecie, kapsułę będzie można również zobaczyć na polskim niebie. 

 

- Kapsuła będzie widoczna przede wszystkim w południowo-zachodniej i w centralnej Polsce, od godz. 22:54 do 22:57. Troszkę gorzej będzie widoczna w północno-wschodniej Polsce - powiedział Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

 

ZOBACZ: Richard Branson wystrzelił rakietę, aby umieścić ją na orbicie. Nie udało się

 

Wójcicki dodał, że kapsuła przelatywać będzie nisko nad horyzontem. - Dlatego jeśli chcemy się na taką obserwację wybrać, to konieczne będzie znalezienie miejsca z bardzo odsłoniętym horyzontem: jakaś wielka łąka, wzniesienie - poinstruował.

 

W jego ocenie, dojrzenie statku z terenu miasta może być problematyczne, bo zabudowania mogą skutecznie przysłonić widok.

 

Wyląduje na Atlantyku

 

Statek będzie wyglądał jak dosyć szybko przemieszczająca się gwiazda. Wójcicki przyznał, że nie będzie to wydarzenie specjalnie widowiskowe. Obserwatorzy z Polski będą mogli dojrzeć statek znajdujący się już na wysokości i orbicie docelowej, czyli około 400 km - na takiej, na której znajduje się również ISS.

 

ZOBACZ: Towarzysz astronautów może się przydać podczas pandemii

 

Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie.

 

Nie jest jasne ile potrwa pobyt obu astronautów na ISS - termin ich powrotu zostanie podany do wiadomości później. Po oddokowaniu Dragon wejdzie w atmosferę Ziemi i wyląduje na Atlantyku, niedaleko Florydy, skąd astronautów odbierze ekipa ratownicza i odtransportuje na Przylądek Canaveral.

dk/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie