Niepokojące dane policji. Prawie 19 tys. kierowców straciło prawo jazdy

Polska
Niepokojące dane policji. Prawie 19 tys. kierowców straciło prawo jazdy
Lubuska Policja
Policja podała dane z roku działalności grupy "Speed"

Od połowy lipca 2019 r. do końca czerwca 2020 r. policjanci z grup "Speed" w całej Polsce ujawnili 442 660 wykroczeń, w tym 308 728 związanych z przekroczeniem prędkości - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodał, że w tym okresie prawie 19 tys. kierowców za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, straciło prawo jazdy.

Jak przekazał kom. Robert Opas, każdego roku nadmierna prędkość jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

 

Grupy pościgowe do wyłapywania piratów drogowych

 

- Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse jego przeżycia - podkreślił policjant.

 

ZOBACZ: Ponad 130 km/h po mieście. Zarzut zabójstwa dla sprawcy wypadku na ul. Sokratesa

 

Wskazał, że w związku z tymi zdarzeniami pod koniec 2018 r. powstała w Komendzie Stołecznej Policji pierwsza policyjna grupa "Speed". - Działalność grupy "Speed" w Komendzie Stołecznej Policji dała bardzo dobre efekty, więc model ten wdrożono w całym kraju. Od 19 lipca 2019 r. w każdej komendzie wojewódzkiej policji działa grupa "Speed", której zadaniem jest eliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze - zaznaczył.

 

- W tych wyspecjalizowanych zespołach służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego, stale podnoszący swoją wiedzę i umiejętności prowadzenia pojazdów podczas specjalistycznych szkoleń z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Priorytetem ich działania jest ograniczenie liczby wypadków drogowych. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, w tym bardzo szybkie pojazdy, także z napędem 4x4. Radiowozy wyposażone są również w wideorejestratory - tłumaczył.

 

Pijany motocyklista, 140 km/h w terenie zabudowanym

 

Poinformował też o danych statystycznych pracy policjantów z grup "Speed". - W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci ujawnili 442 660 wykroczeń, w tym aż 308 728 związanych z przekroczeniem prędkości. 18 773 kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymano prawo jazdy - wyjawił.

 

Podał również, kilka przykładów nieodpowiedzialnego zachowania kierowców, które w ostatnim czasie odnotowali policjanci. - Policjanci z ząbkowickiej grupy "Speed" zatrzymali po pościgu nietrzeźwego motocyklistę, który pędził w obszarze zabudowanym blisko 140 km/h. Mimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych 42-latek nie chciał zatrzymać się do kontroli. Mężczyźnie może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności - podkreślił.

 

ZOBACZ: Na liczniku ponad 200 km/h, w organizmie dwa promile. Kierowca bmw uciekał przed policją

 

Z kolei policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali 28-letniego mieszkańca powiatu gorzowskiego, który jadąc osobowym VW Passatem podczas wyprzedzania kolumny pojazdów jechał z prędkością 171 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. - Wyprzedzanie miało miejsce w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych - dodał.

prz/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie