Burze nad Polską. Brak prądu, połamane drzewa i zalane piwnice [WIDEO]

Polska
Burze nad Polską. Brak prądu, połamane drzewa i zalane piwnice [WIDEO]
Polsat News
Ostatnie alerty Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują w jedenastu województwach i ostrzegają przed burzami z gradem

Do godz. 21 w poniedziałek strażacy podjęli w całym kraju 688 interwencji w związku z sytuacją pogodową - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa 9 123 gospodarstw pozbawionych jest prądu.

Jak podał st. kpt. Batorski, działania strażaków polegały głównie na usuwaniu konarów z dróg i pompowaniu wody z posesji. Najwięcej akcji do godz. 21 podjęli w Wielkopolsce – 132, w Lubuskiem – 95, i na Dolnym Śląsku – 57.

 

Ponad 9 tys. gospodarstw bez prądu

 

Zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz poinformował natomiast na Twitterze, że wskutek ulewnych deszczy i burz do godz. 20 bez prądu pozostawało 9 123 gospodarstw, z czego najwięcej - 5 840 - na Dolnym Śląsku, a także w Łódzkiem – 2 305.

 

Ulewa nad Poznaniem

 

Burze mogą pojawić się na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a także w woj. wielkopolskim. W większości kraju opady wyniosą od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm, a porywy wiatru - nawet do 90 km/h. Miejscami może także padać grad.

 

 

Potężna ulewa przeszła po południu m.in. nad Poznaniem. Mieszkańcom zalało piwnice i garaże. Woda utrudniała też ruch na ulicach, a na Górnej Wildze zalało torowisko. MPK Poznań poinformowało o utrudnieniach, które mogą występować w komunikacji miejskiej w całym mieście.

 

 

 

 

 

Ostrzeżenia IMGW

 

Ostatnio wydane alerty przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują w jedenastu województwach i ostrzegają przed burzami z gradem. Ostrzeżenia mają pierwszy, czyli najniższy stopień. Bez alertów są województwa: lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie. 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

ZOBACZ: Ojciec i syn rażeni piorunem. Przed burzą schronili się pod drzewem

 

IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe. 

pgo/grz/ polsatnews.pl, epoznan.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie