Pożar wiatraka w Wielkopolsce. Do jego ugaszenia przyleci śmigłowiec z Bielska-Białej

Polska
Pożar wiatraka w Wielkopolsce. Do jego ugaszenia przyleci śmigłowiec z Bielska-Białej
Leszno112
Śmigło wiatraka prawdopodobnie zapaliło się od uderzenia pioruna

Przed północą z Bielska-Białej (woj. śląskie) wystartuje śmigłowiec, który ma pomóc strażakom w ugaszeniu śmigła wiatraka w Ciołkowie (pow. gostyński, woj. wielkopolskie). Łopata wirnika pali się na wysokości ok. 160 m, poza zasięgiem strażackiego sprzętu.

Oficer prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Sławomir Brandt przekazał PAP, że na razie strażacy nie są w stanie ugasić płonącego od wczesnego wieczora śmigła wiatraka. - Jedynym na chwilę obecną rozsądnym rozwiązaniem, z uwagi na bezpieczeństwo ratowników, jest użycie śmigłowca - podkreślił.

 

ZOBACZ: Pożar katedry w Nantes. Zatrzymany uchodźca pozostaje w areszcie

 

- W tym momencie pożar mamy na wysokości 160 m. Jest to poza zasięgiem naszego sprzętu, nawet poza zasięgiem najwyższego w Wielkopolsce wysięgnika poznańskiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, który był wykorzystywany np. w czasie gaszenia pożaru katedry w Gorzowie Wielkopolskim – powiedział.

 

 

Dodał, że na miejscu jest 15 zastępów straży pożarnej, które zabezpieczają miejsce. - Niestety nie ma zbyt wielu śmigłowców, które mają podwieszane zbiorniki na wodę i mają możliwość latania w nocy. Przed północą wyruszy tu śmigłowiec z Bielska-Białej. Jego przylot jest planowany ok. godz. 1 w nocy. Będzie podejmował próbę zrzucenia wody – wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Seria pożarów w lasach. Nagrody w zamian za informacje o podpalaczach

 

- Ułożenie łopat tego wiatraka jest dla nas korzystne i ten pożar nie rozwija się zbyt dynamicznie. Nie wieje zbyt intensywnie, więc to śmigło powoli się wypala – opisał Brandt. Dodał, że na miejscu są eksperci od turbin wiatrowych.

 

 

Zaapelował też do okolicznych mieszkańców, którzy chcą zobaczyć akcję gaśniczą, by nie podjeżdżali zbyt blisko, bo ratownicy potrzebują przejezdnych dróg dla swoich pojazdów.

 

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze łopaty wiatraka w poniedziałek ok. godz. 18:30. Według ratowników śmigło najprawdopodobniej zapaliło się po uderzeniu pioruna.

dk/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie