Greta Thunberg laureatką kolejnej nagrody. Milion euro przekaże innym

Świat
Greta Thunberg laureatką kolejnej nagrody. Milion euro przekaże innym
Twitter/ Greta Thunberg
Thunberg do Gulbenkian Prize for Humanity została wybrana spośród 136 nominowanych z 46 krajów

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg powiedziała w poniedziałek, że przekaże milion euro z nowej nagrody, którą otrzymała, grupom zajmującym się zmianami klimatycznymi i ekologią - poinformowała agencja Reutera.

Thunberg została laureatką nagrody Gulbenkian Prize for Humanity przyznawanej przez Fundację Galusta Gulbenkiana.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg przypomina o kryzysie klimatycznym. "Nie przestał istnieć"

 

17-latka powiedziała w filmie opublikowanym na Instagramie, że milion euro to "więcej pieniędzy, niż jest w stanie sobie wyobrazić". Dodała, że cała kwota z nagrody zostanie przekazana za pośrednictwem jej fundacji różnym organizacjom i projektom, które pomagają ludziom dotkniętym kryzysem klimatycznym i ekologicznym.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I’m extremely honoured to receive the Gulbenkian Prize for Humanity! We’re in a climate emergency, and my foundation will as quickly as possible donate all the prize money of 1 million Euros to support organizations and projects that are fighting for a sustainable world, defending nature and supporting people already facing the worst impacts of the climate- and ecological crisis — particularly those living in the Global South.
 Starting with giving €100.000 to the SOS Amazonia Campaign led by @FridaysForFutureBrasil to tackle COVID-19 in the Amazon, and €100.000 to the Stop Ecocide Foundation (@ecocidelaw ) to support their work to make ecocide an international crime. @fcgulbenkian #facetheclimateemergency

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

 

Gdzie trafią pieniądze?

 

Jedna z dwóch pierwszych darowizn Thunberg w wysokości 100 tys. euro trafi do SOS Amazonia, kampanii crowdfundingowej zapoczątkowanej w czerwcu, mającej na celu zakup materiałów medycznych i świadczenie usług telemedycznych mieszkańcom brazylijskiego lasu deszczowego.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg w samoizolacji. "Bardzo prawdopodobne, że miałam koronawirusa"

 

Druga darowizna, także w wysokości 100 tys. euro, wesprze Fundację Stop Ecocide, która zabiega o ściganie przez Międzynarodowy Trybunał Karny osób odpowiedzialnych za niszczenie świata przyrody na wielką skalę.

 

Wybrana spośród 136 osób

 

Thunberg do Gulbenkian Prize for Humanity została wybrana spośród 136 nominowanych z 46 krajów. Nagroda ma na celu wyróżnienie ludzi i grup na całym świecie, których wkład w łagodzenie zmian klimatu i adaptację do ich skutków wyróżnia się nowatorstwem i siłą oddziaływania.

 

Jorge Sampaio, przewodniczący jury i były prezydent Portugalii, nazwał Thunberg "jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów" ze względu na jej zdolność do mobilizowania młodszych pokoleń do wspierania działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie