Szczyt Unii Europejskiej. Seria spotkań premiera Morawieckiego

Świat
Szczyt Unii Europejskiej. Seria spotkań premiera Morawieckiego
KPRM/Krystian Maj
Mateusz Morawiecki na spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej

W nocy z soboty na niedzielę, po zakończeniu drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z pozostałymi szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i premierem Słowenii, oraz z premierami Łotwy i Chorwacji. Wcześniej, spotkał się m.in. z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Drugi dzień obrad przywódców państw i rządów na szczycie w Brukseli nie przyniósł porozumienia ws. budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy.

 

Jak poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej, liderzy wznowią rozmowy w niedzielę w południe.

 

ZOBACZ: Szczyt UE: premier Morawiecki spotkał się z Macronem i Merkel

 

- Po zakończeniu sobotnich obrad premier Morawiecki spotkał się z premierami V4 - Andrejem Babiszem, Viktorem Orbanem i Igorem Matoviczem. Dołączył do nich również premier Słowenii Janez Jansza.

 

Do podobnej rozmowy doszło również popołudniu - wtedy polski szef rządu również rozmawiał z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej.

 

 

Morawiecki rozmawiał również z premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem, premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. 

 

 

Wcześniej, polski szef rządu spotkał się z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz premierem  Grecji Kyriakosem Mitsotakisem.

 

 

 

Ile pieniędzy na odbudowę, a ile w budżecie?

 

W Brukseli od piątkowego rana trwa specjalny szczyt w sprawie wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy po koronakryzysie. Jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia.

 

Stawką spotkania jest 750 mld euro na fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa oraz 1,074 bln euro budżetu UE na lata 2021-2027.

 

Tzw. grupa oszczędnych, w skład której wchodzą Austria, Holandia, Dania i Szwecja, chciałaby pomniejszenia tego funduszu i zmiany proporcji, by więcej pieniędzy było przekazywane jako kredyty.

 

Holandia chce mieć też prawo weta przy wydawaniu środków jeśli krajowe plany refom zwane planami odbudowy i odporności nie byłyby wystarczająco ambitne.

 

Niedziela może przynieść rozwiązanie

 

Szef Rady Europejskiej Charles Michel przeprowadził w sobotę po południu i wczesnym wieczorem konsultacje przywódców w mniejszych grupach.

 

ZOBACZ: Mniej pieniędzy z funduszu odbudowy. Propozycja ze szczytu UE

 

PAP przekazała, że Michel pracuje nad nową propozycją w sprawie wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy po "koronakryzysie". Miałaby ona przełamać impas trwający na szczycie w Brukseli.

 

Szef RE nie zdecydował się jednak na przedstawienie nowych propozycji na piśmie podczas kolacji unijnych liderów; ma to zrobić w niedzielę.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie