Szczyt UE: premier Morawiecki spotkał się z Macronem i Merkel

Świat
Szczyt UE: premier Morawiecki spotkał się z Macronem i Merkel
Twitter/ Kancelaria Premiera
Zdjęcie ze spotkania Morawieckiego z Merkel i Macronem opublikowała wieczorem na Twitterze Kancelaria Premiera

W piątek wieczorem w ramach negocjacji ws. unijnego budżetu oraz funduszu odbudowy premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

W piątek rano w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE poświęcony negocjacjom ws. Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy.

 

Ok. godz. 17 szef Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił przerwę w obradach do kolacji zaplanowanej na godz. 20. Czas ten wykorzystano na konsultacje w mniejszych formatach. Do tej pory - jak wynika z relacji dyplomatów - spory między przywódcami nie były zbyt gorące.

 

W przerwie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przywódcami krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4): Czech, Słowacji oraz Węgier.

 

 

Rozmowy o neutralności klimatycznej i rolnictwie

 

Zdjęcie ze spotkania Morawieckiego z Merkel i Macronem opublikowała wieczorem na Twitterze Kancelaria Premiera.

 

 

- Tematami rozmów premiera będzie m.in. klucz alokacji, środki własne, kwestia rabatów, rolnictwo oraz kwestie neutralności klimatycznej - wskazał dyplomata.

 

Pytany o przebieg dotychczasowych negocjacji oświadczył, że nie jest tak źle, jak by wynikało z oficjalnych komunikatów. - Byłbym jednak zaskoczony, gdyby negocjacje skończyły się porozumieniem już tym razem - zaznaczył.

 

Szereg kwestii spornych

 

Do tej pory - jak informowały źródła dyplomatyczne - dyskusje podczas szczytu dotyczyły sposobu wypłat środków z funduszu odbudowy, wysokości tego instrumentu, wielkości budżetu na lata 2021-2027 oraz rabatów, zasobów własnych i praworządności.

 

ZOBACZ: "Francuzi, Niemcy i Polacy mają bardzo dużo do zrobienia razem". Ambasador Francji dla Polsat News

 

Jedną z głównych problematycznych kwestii jest wielkość środków na ożywienie gospodarcze po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Komisja Europejska zaproponowała 750 mld euro na ten cel, ale część krajów sprzeciwia się takiej wysokości tego instrumentu.

 

Zgody nie ma też w sprawie wielkości budżetu na lata 2021-2027. Tu Michel ugiął się nieco pod presją krajów szukających oszczędności. Zgodnie z jego najnowszą propozycją wieloletnie ramy finansowe miałyby opiewać na 1,074 bln euro zamiast 1,1 bln euro proponowanych wcześniej przez KE. To cięcie jest jednak nadal za małe dla niektórych państw północy UE. Postulowaną przez nich kwotą jest 1,050 mld euro.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie