Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Johnny Parra
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Liczba zgonów na koronawirusa w Ameryce Łacińskiej przekroczyła 150 tys., natomiast w Irlandii odsunięto o co najmniej 3 tygodnie kolejną fazę luzowania restrykcji. Tymczasem w Polsce bilans ofiar Covid-19 zbliża się do 1600. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

msl/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Co najmniej 8 osób zostało zamordowanych przez kolumbijskie kartele i bojówki, bo nie przestrzegały ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa - ostrzegła organizacja Humans Rights Watch. W dobie pandemii grupy przestępcze narzuciły swoje własne zasady m.in. restrykcyjne "godziny policyjne". Osoby, które nie dostosują się do obostrzeń, narażają się na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Czytaj więcej: Morderstwa, wygnania i zablokowane drogi. Tak gangi "walczą" z koronawirusem

(AP/Associated Press/East News)

Hakerzy wspierani przez państwo rosyjskie próbują wykraść z instytucji akademickich i farmaceutycznych na całym świecie szczepionkę przeciw Covid-19 i wyniki badań nad tą chorobą - poinformowało w czwartek brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC).

Kolejnych 18 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia Francji. W sumie od początku pandemii w tym kraju na Covid-19 zmarło 30 138 osób.

622 przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Japonii - poinformowało w czwartek późnym wieczorem czasu lokalnego tamtejsze ministerstwo zdrowia. To największy dobowy przyrost w tym kraju od trzech miesięcy. W sumie w całej Japonii od początku pandemii stwierdzono 23 600 zakażeń. Jak pisze agencja Kyodo, obecne dane utwierdzają japońskie społeczeństwo w przekonaniu, że nadejście drugiej fali epidemii koronawirusa stało się nieuniknione.

W ciągu ostatniej doby w Portugalii, gdzie zanotowano 339 zakażeń koronawirusem, ustabilizowała się dynamika zachorowań na Covid-19. Z kolei w Hiszpanii zanotowano podczas ostatnich 24 godzin 1361 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2.

Niemiecki koncern mięsny Toennies wznowił w czwartek ubój w swych głównych zakładach w Rheda-Wiedenbrueck w powiecie Guetersloh w Nadrenii Północnej-Westfalii. Ta największa w Niemczech rzeźnia była od czterech tygodni nieczynna z powodu wykrycia koronawirusa u wielu jej pracowników.

O 66 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów na Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 45 119 osób - poinformowało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Czwartkowy bilans nowych zgonów jest nieco niższy od tego ze środy, gdy informowano o 85 zmarłych. To zarazem drugi najniższy dobowy bilans od 23 marca, który nie dotyczy dni weekendowych.

(PAP/EPA/PIPPA FOWLES/n10 Downing street HANDOUT)

Minister nauki Hiszpanii Pedro Duque ogłosił w czwartek, że w jego kraju prowadzonych jest pięć bardzo zaawansowanych prac nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Zapowiedział, że na jesieni Hiszpania może stać się znaczącym dostawcą szczepionki z wielomilionową produkcją.

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w ciągu trzech dni pobrali w mobilnym punkcie ponad 750 próbek na obecność koronawirusa od pracowników Zakładów Mięsnych w Jarosławiu – poinformował rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.

Ponad 24,6 mln zł dostanie ok. 1110 lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i pracowników zaangażowanych w opiekę nad osobami z podejrzeniem lub zakażonych koronawirusem - poinformował wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

Pieniądze zostaną przekazane personelowi, który walczy w regionie łódzkim z pandemią w trzech placówkach medycznych: w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi i w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Zabezpieczenie kredytów kupieckich dla przedsiębiorców w dobie pandemii będzie efektem uchwalonej w czwartek ustawy zabezpieczającej kredyty kupieckie dla firm - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Jak ocenił resort, nowy instrument wsparcia umożliwia zakładom ubezpieczeń, uprawnionym do ubezpieczenia kredytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej scedowanie (zreasekurowanie) części ryzyka na Skarb Państwa w zamian za przekazanie części składki ubezpieczeniowej.

Pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19 mogą być gotowe pod koniec 2020 r.

Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, nad którymi prowadzone są badania kliniczne w USA i Chinach, mogą być gotowe jeszcze pod koniec tego roku. Podobnie zaawansowane prace nad szczepionką prowadzone są także w Europie. W sumie w badaniach klinicznych jest obecnie ponad 20 szczepionek. Niektóre z nich jeszcze pod koniec lipca br. mają wejść w trzecią, decydującą fazę badań. O obiecujących wynikach badań amerykańskiej szczepionki poinformował dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci.

Covid-19 był we Włoszech bezpośrednią przyczyną śmierci 89 procent osób zakażonych koronawirusem - to wyniki badań ogłoszonych w czwartek przez Instytut Statystyczny Istat i Instytut Zdrowia. U pozostałych 11 proc. przyczyną zgonu były choroby współistniejące.

Plan premiera Izraela Benjamina Netanjahu, dotyczący przyznania wszystkim obywatelom zasiłków w celu pobudzenia gospodarki w czasie kryzysu koronawirusa, został w czwartek chłodno przyjęty przez jego partnera koalicyjnego oraz szefa banku centralnego.

W obliczu rosnącego niezadowolenia społecznego wynikającego z tego, jak rząd radzi sobie ze skutkami ekonomicznymi pandemii, Netanjahu ogłosił w środę wieczorem pakiet pomocowy o wartości 6 mld szekli (1,75 mld dolarów). Wypłaty w wysokości 750 szekli (220 dolarów) dla osób fizycznych i do 3000 szekli (875 dolarów) dla rodzin mają według premiera zwiększyć wydatki konsumpcyjne i pobudzić zatrudnienie.

Plan nadal wymaga zatwierdzenia przez rząd.

 

Nie należy się spieszyć z przedłużaniem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa o więcej niż miesiąc, ludzie są już zmęczeni - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W kraju jest ponad 26 tys. aktywnych zakażeń SARS-CoV-2.

Zakaz wjazdu do Włoch z Serbii, Czarnogóry i Kosowa wprowadził w czwartek minister zdrowia Roberto Speranza. Te trzy kraje dołączyły do listy 13 "państw ryzyka" w związku z szerzeniem się koronawirusa.

Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia do Włoch drogą lądową, lotniczą i morską nie mogą wjechać osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w tych trzech krajach bałkańskich lub podróżowały przez nie tranzytem.

"Na świecie epidemia jest w ostrej fazie. Potrzebna jest najwyższa ostrożność, by bronić postępu, jaki dotąd poczyniliśmy" - wyjaśnił Speranza w mediach społecznościowych.

Serbia, Czarnogóra i Kosowo dołączyły do listy krajów, z których również nie można wjechać do Włoch. Są na niej: Armenia, Bahrajn,Bangladesz, Brazylia, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kuwejt, Macedonia Północna, Mołdawia, Oman, Panama, Peru, Dominikana.

Premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek po południu do Brukseli. W piątek rano rozpocznie się tam dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat wieloletniego budżetu wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy.

Będzie to pierwsze od czasu wybuchu pandemii koronawirusa posiedzenie Rady Europejskiej organizowane w formule stacjonarnej.

 

35 zachodniopomorskich domów pomocy społecznej może skorzystać z finansowego wsparcia o łącznej wartości ponad 21 mln zł udzielanego na poprawę bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Wnioski o granty w ramach projektu "Razem dla DPS" przyjmowane będą do 31 sierpnia.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego projekt grantowy „Razem dla DPS” realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

 

Kostrzyn nad Odrą - miasto bez festiwalowiczów w czasie, w którym zwykle trwają przygotowania do Pol'and'Rock Festivalu. Z obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie letnie festiwale zostały odwołane. 

Fot: PAP/Lech Muszyński

W Hongkongu najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od początku pandemii

Służby medyczne Hongkongu zgłosiły w czwartek 67 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 63 infekcje lokalne. Jest to najwyższy dobowy przyrost odnotowany w tym regionie od początku pandemii – podkreśla publiczna hongkońska stacja RTHK.

Aż w 35 nowych przypadkach nie udało się ustalić źródła zakażenia, co również jest najwyższym zanotowanym dotąd wynikiem. Łączna liczba infekcji wykrytych w Hongkongu wzrosła do 1655.

Przedstawicielka hongkońskiego centrum ochrony zdrowia Chuang Shuk-kwan przestrzegła, że liczby mogą dalej rosnąć. „Nie mogę powiedzieć, że to jest szczyt. Możliwe, że będzie więcej przypadków” - oceniła w rozmowie z dziennikarzami.

Liga hiszpańska - we wrześniu mecze prawdopodobnie wciąż bez kibiców

Wiele wskazuje na to, że we wrześniu - mimo wcześniejszych planów - wciąż niemożliwy będzie powrót kibiców na piłkarskie stadiony w Hiszpanii. Minister zdrowia tego kraju wyraził swoje obawy w związku z obecną sytuacją spowodowaną koronawirusem.

Rządowy departament sportu oraz organizator rozgrywek La Liga miały nadzieję wpuścić fanów na stadiony, na razie w niewielkiej części, we wrześniu, gdy rozpocznie się nowy sezon.

Liczono również, że od listopada będzie można wypełnić już 50 procent pojemności stadionów, a od stycznia - komplet.

Jednak gwałtowny wzrost liczby infekcji od czasu zniesienia w czerwcu przez Hiszpanię stanu wyjątkowego doprowadził niektóre regiony do wprowadzenia lokalnych blokad i ograniczenia działań, co opóźni powrót do normalności.

Oszustwo "na koronawirusa"

Policjanci z Łodzi poszukują sprawców oszustw metodą "na koronawirusa". Jak przestrzegają funkcjonariusze, w ten sposób przestępcy wykorzystują troskę seniorów o bliskich w czasie epidemii SARS - CoV-2.

Minionej doby doszło w Łodzi do oszustwa polegającego na wyłudzeniu pieniędzy tzw. metodą na koronawirusa. Jest to - jak mówią policjanci - zmodyfikowany rodzaj sposobu oszustwa "na funkcjonariusza służb państwowych", którego ofiarą najczęściej padają ludzie w podeszłym wieku.

"Tym razem przestępcy wykorzystali troskę o los najbliższych wmawiając, że potrzebne są pieniądze na leczenie zakażenia koronawirusem" - podał rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi kom. Marcin Fiedukowicz.

Ofiarą oszustwa padła seniorka z łódzkiej dzielnicy Widzew

 

W czwartek wyłączony z użytkowania został komisariat policji Poznań-Wilda. U pracującej tam policjantki stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Informację potwierdził rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

"Jest to policjantka z prewencji, która na co dzień zajmowała się profilaktyką. Dziś poinformowała swojego komendanta, że po badaniach stwierdzono u niej zakażenie koronawirusem" – podał Borowiak.

Rzecznik powiedział, że zapadła decyzja o czasowym wyłączeniu komisariatu z użytkowania.

"Inspektor sanitarny ustala krąg osób, które mogły być w kontakcie z tą funkcjonariuszką. Jeszcze dziś powinna zapaść decyzja o liczbie osób, które zostaną objęte kwarantanną" – powiedział.

W Madrycie odbyły się w czwartek uroczystości upamiętniające ofiary śmiertelne epidemii koronawirusa. W wydarzeniu wzięły udział władze państwowe Hiszpanii, a także zaproszeni przez rząd premiera Pedra Sancheza zagraniczni politycy, w tym przedstawiciele UE.

W odbywającej się na dziedzińcu Pałacu Królewskiego uroczystości wzięli udział m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Obecni byli również dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Fot: PAP/EPA/JUANJO MARTIN POOL

W czasie epidemii koronawirusa liczba osób pracujących w Wielkiej Brytanii spadła o prawie 649 tys., ale w czerwcu tempo likwidacji miejsc pracy wyraźnie się zmniejszyło - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez brytyjski urząd statystyczny ONS.

W czerwcu ubyło nieco ponad 74,4 tys. miejsc pracy, podczas gdy w maju 124 tys., zaś w kwietniu - pierwszym pełnym miesiącu po wstrzymaniu dużej części aktywności gospodarczej z powodu epidemii - 450 tys.

Przedszkole w podpoznańskim Suchym Lesie zostało zamknięte po tym, jak potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u pięcioletniego dziecka i jego mamy. Oboje trafili do szpitala zakaźnego w Poznaniu – poinformował w czwartek sanepid.

 

Rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska przekazała PAP, że pięciolatek wraz z mamą są hospitalizowani w poznańskim szpitalu jednoimiennym od wtorku. "Czekamy na listę, którą sporządza dyrekcja przedszkola, ile dzieci miało kontakt z tym dzieckiem” – powiedziała.

Dodała, że chodzi o dwie grupy przedszkolaków, ich rodziny i pracowników placówki. „Zapewne będzie to kilkadziesiąt osób” – oceniła. Staszewska wskazała, że osoby, które miały styczność z zakażonym dzieckiem zostaną objęte kwarantanną. Przedszkole w Suchym Lesie zostało zamknięte.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 25,4 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 886 tys. 89 próbek pobranych od 1 mln 661 tys. 906 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 39 tys. 54 osób, z których 1605 zmarło, a 28 tys. 928 wyzdrowiało.

Koronawirus w przedszkolu w Radomiu; placówka zamknięta

Publiczne Przedszkole nr 11 w Radomiu zostało czasowo zamknięte. U jednego z dzieci potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowała w czwartek rzeczniczka prezydenta miasta Katarzyna Piechota-Kaim.

Dodała, że dyrekcja placówki przy ul. Kościuszki przekazała do sanepidu listę osób, które mogły mieć bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Dalsze decyzje w tej sprawie będzie podejmowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu.

Do przedszkola uczęszczało w ostatnich dniach 19 dzieci. Rzeczniczka powiedziała, że to jedyna tego typu placówka w Radomiu zamknięta z powodu koronawirusa. We wtorek po kilkutygodniowej przerwie związanej z epidemią otwarto żłobek przy ulicy PCK. W sumie zakażenie wykryto tam u 27 osób wśród pracowników, dzieci i ich rodziców.

Uczniowie w przyłbicach ćwiczą Taekwondo na zajęciach z samoobrony w Katmandu w Nepalu.

Fot: PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

Nakaz noszenia masek w departamencie Mayenne

Francuski minister zdrowia Olivier Veran poinstruował w czwartek prefekturę departamentu Mayenne w Kraju Loary, na północnym zachodzie Francji, by niezwłocznie wprowadziła nakaz noszenia masek, że względu na nowe ogniska zakażenia w tym regionie.

Sytuacja w Mayenne "jest problematyczna" - ocenił Veran. "Zidentyfikowano ogniska (koronawirusa), badany jest łańcuch zakażeń (...). Wirus krąży na tym terytorium" - dodał.

Zapewnił, że w departamencie rozszerzona została akcja przeprowadzania testów na koronawirusa.

Władze Tokio poinformowały, że w czwartek zgłoszono 286 nowych zakażeń koronawirusem i jest to rekordowy dobowy wzrost infekcji w stolicy Japonii. Dzień wcześniej Tokio podniosło alert w sprawie zakażeń do najwyższego poziomu.

Poprzedni najwyższy dobowy przyrost odnotowano w piątek - były to 243 przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Kolejnych 76 zakażonych koronawirusem górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej uznano w czwartek za ozdrowieńców. Wykryto także 15 nowych zakażeń - obecnie z infekcją SARS-CoV-2 nadal walczy 550 pracowników kopalń. Ponad 6 tys. osób wyzdrowiało.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej wyzdrowiało dotąd ponad 89 proc. spośród 4001 zakażonych od początku epidemii pracowników, a w Polskiej Grupie Górniczej 94,3 proc. z 1966 zakażonych. W należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek ponad dwa tygodnie temu wyzdrowiał ostatni z 590 zakażonych górników.

Ogółem w trzech spółkach węglowych koronawirusem od początku epidemii zakaziło się 6557 pracowników, z których do czwartku wyzdrowiało 6007 (91,6 proc.). Nadal zakażonych jest 550 górników - 437 w JSW i 113 w PGG.

 

Piąty dzień z rzędu nie zmarł na Węgrzech żaden chory na Covid-19, nadal spada też liczba aktywnych zakażeń koronawirusem – wynika z danych opublikowanych w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono na Węgrzech 16 nowych zakażeń koronawirusem, co podnosi liczbę przypadków wykrytych w kraju od początku pandemii do 4279.

 

333 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 11 kolejnych osób; łącznie 39 tys. 54 przypadki i 1605 zgonów

Liczba zakażeń przekroczyła 39 tys. Ministerstwo podało najnowsze dane

Członkowie hiszpańskiej rodziny królewskiej przybywają do Pałacu Królewskiego w Madrycie, aby wziąć udział w państwowym hołdzie dla ofiar koronawirusa i osób pracujących na pierwszej linii w walce z pandemią.

Fot: PAP/EPA/JUANJO MARTIN POOL

W Wiktorii, drugim najludniejszym stanie Australii, odnotowano w czwartek najwyższy dotąd dzienny bilans 317 zakażeń koronawirusem. Władze regionalne podjęły działania na rzecz zwiększenia liczby dostępnych łóżek szpitalnych dla chorych na Covid-19.

Poprzedni największy dobowy przyrost zakażeń SARS-CoV-2 odnotowano 10 lipca i wynosił on 288. Wcześniej 212 infekcji stwierdzono w stanie Nowa Południowa Walia przy pierwszym szczycie zakażeń.

 

Na Ukrainie minionej doby wykryto 848 zakażeń koronawirusem, 18 chorych na Covid-19 zmarło, a wyzdrowiało 800 pacjentów - poinformowało w czwartek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. 226 osób zostało hospitalizowanych.

Dzień wcześniej resort poinformował o 836 potwierdzonych infekcjach.

Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w obwodzie lwowskim i w Kijowie. Najwięcej aktywnych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w obwodach lwowskim, czerniowieckim i zakarpackim, a ogółem liczba aktywnych przypadków przekracza 26 tys.

 

Funkcjonariusze Departamentu Żywności i Higieny Środowiska mierzą odległość między stołami w restauracji w Hongkongu.

Fot: PAP/EPA/JEROME FAVRE

"Wiedomosti": Rosja wyróżnia się surowością ograniczeń z powodu Covid-19

Rosja wśród państw b. ZSRR wprowadziła jedne z najsurowszych ograniczeń podczas pandemii koronawirusa - ocenia w czwartek dziennik "Wiedomosti", powołując się na raport organizacji RosKomSwoboda i Human Constanta. Aktywiści obawiają się przedłużenia ograniczeń.

Dwie organizacje ogłosiły wspólny raport w środę. RosKomSwoboda, która monitoruje działalność państwa w sferze internetu, w tym ochrony danych, to organizacja rosyjska. Human Constanta to białoruska organizacja zajmująca się obroną praw człowieka.

 

W ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 32 695 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Zanotowano też największą dotąd liczbę zgonów - 606. W wyniku rosnącej liczby zakażeń w stanie Goa ponownie wprowadzono kwarantannę.

Nowy bilans pandemii w Indiach to teraz 968 876 potwierdzonych przypadków infekcji, z których 24 915 zakończyło się śmiercią.

Czwartek jest kolejnym rekordowym dniem pod względem zarówno nowych przypadków, jak i zgonów pacjentów. Statystyki te stale rosną od początku czerwca, choć ze względu na to, że wykonuje się stosunkowo niewiele testów, zakłada się, że rzeczywiste liczby są znacznie większe.

 

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wygłasza przemówienie podczas swojej izolacji w Palacio da Alvorada w Brasilii. Bolsonaro poinformował w środę, że ostatni test na COVID-19 pokazał wynik pozytywny, więc pozostanie na kwarantannie w swojej oficjalnej rezydencji.

Fot: PAP/EPA/ANDRE BORGES

 

 

Chiny: PKB wzrósł w II kwartale o 3,2 proc. po spadku z powodu pandemii

Chińska gospodarka zaczęła ponownie rosnąć po zniesieniu drastycznych restrykcji epidemicznych i wprowadzeniu rządowej stymulacji. W II kwartale PKB wzrósł o 3,2 proc., licząc rok do roku – wynika z czwartkowych danych chińskiego urzędu statystycznego.

Wzrost w drugim kwartale nastąpił po spadku o 6,8 proc. zanotowanym w pierwszych trzech miesiącach roku. Był to pierwszy spadek chińskiego PKB co najmniej od 1992 roku, gdy zaczęto publikować kwartalne dane.

Wynik za drugi kwartał jest lepszy, niż przewidywali analitycy ankietowani przez agencję Reutera, którzy spodziewali się zwiększenia PKB o 2,5 proc.

Nie oznacza to jednak, że chińska gospodarka uporała się już z problemami wynikającymi z pandemii koronawirusa. Utrzymujący się zastój w konsumpcji i inwestycjach sprawia, że władze mogą być zmuszone do zwiększenia środków stymulacji, by przyspieszyć ożywienie.

 

Kilkakrotnie mniejsze delegacje, zmiany w protokole dyplomatycznym, brak dziennikarzy na miejscu czy przeniesienie obrad do większej sali - to niektóre ze środków ostrożności, jakie będą towarzyszyły rozpoczynającemu się w piątek szczytowi UE w Brukseli.

Przywódcy państw i rządów, który pierwszy raz od lutego będą rozmawiać twarzą w twarz, a nie za pośrednictwem wideokonferencji, spotykają się w belgijskiej stolicy, żeby spróbować wynegocjować porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu na odbudowę gospodarki po koronakryzysie.

Choć pandemia wyraźnie osłabła, w różnych miejscach Europy wybuchają lokalne ogniska zakażeń. Gdyby belgijskie władze chciały egzekwować wobec szefów państw i rządów swoje regulacje, część z nich powinna poddać się samoizolacji po przybyciu do Brukseli.

O tym jednak nie ma mowy, ale i tak wprowadzono bardzo daleko idące środki ostrożności. Najważniejszy z nich to radykalne zmniejszenie delegacji. Normalnie na szczycie liderowi towarzyszy 19 osób. Zwykle to doradcy, ambasador danego kraju w UE, minister odpowiedzialny za sprawy europejskie oraz eksperci. Wszyscy mają określone zadania podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

Filipiński policjant prowadzi patrol podczas blokady w mieście Navotas na Filipinach.

Fot: PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Liczba wykrytych infekcji koronawirusem w Niemczech przekroczyła w czwartek 200 tys., po tym jak w ciągu ostatniej doby odnotowano 534 nowe infekcje - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Siedem osób zakażonych wirusem zmarło.

Nowy bilans epidemii w Niemczech to 200 260 zdiagnozowanych infekcji, z czego 9078 zakończyły się śmiercią pacjentów.

 

Ameryka Łacińska i Karaiby przekroczyły w środę próg 150 000 zgonów z powodu Covid-19, z czego prawie połowę odnotowano w Brazylii- podało AFP opierając się na oficjalnych danych instytucji ochrony zdrowia w tym regionie świata.

W regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów odnotowano od początku pandemii do środy 3 540 060 przypadków zakażenia koronawirusem i 151 022 zgony na Covid-19.

Irlandzki rząd zdecydował w środę wieczorem, że czwarta faza luzowania restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa, która miała się zacząć w najbliższy poniedziałek, zostanie opóźniona o co najmniej trzy tygodnie.

Powodem tej decyzji jest rosnący ponownie wskaźnik reprodukcji wirusa - R, który waha się teraz między 1,2 a 1,8. Wskaźnik powyżej 1 oznacza, że epidemia przyspiesza. Szczególne zaniepokojenie budzi rosnąca liczba zakażeń wśród młodych ludzi, co nastąpiło po otwarciu przed prawie trzema tygodniami tych pubów, które serwują jedzenie, oraz restauracji. W pierwszy weekend po wznowieniu działalności ulice Dublina były pełne ludzi.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/Andreu Dalmau

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie