Areszt za obchody Halloween? Zajmą się tym posłowie

Polska
Areszt za obchody Halloween? Zajmą się tym posłowie
Polsat News
Areszt za obchody Halloween? Tego chce anonimowy obywatel, który złożył do Sejmu petycję

Komisja sejmowa zajmie się ustawą przewidującą kary za wypowiadanie słów "cukierek albo psikus". Wpłynęła w formie petycji, a bieg nadała jej marszałek Elżbieta Witek - poinformowala czwartkowa "Rzeczpospolita". - Na pewno nie jest to sprawa pilna, komisja pochyli się na tą petycją najwcześniej pod koniec września - powiedział Sławomir Piechota (KO), przewodniczący sejmowej komisji.

Jak informuje gazeta, projekt ustawy o "wspieraniu tradycji narodowych RP" skierował do Sejmu anonimowy obywatel.

 

Propozycja zakłada m.in, że "kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni".

 

Pochylą się nad tym posłowie

 

"Nad propozycją z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Powód? Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek" - wskazuje "Rz".

 

ZOBACZ: Lewandowski przebrany za Jokera na Halloween. Internet zawrzał, posypały się komentarze

 

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało, że "w ustawie o petycjach i w Regulaminie Sejmu nie ma przepisu umożliwiającego odmowę nadania biegu petycji z uwagi na jej tematykę; także Kancelaria Sejmu przy pracy nad propozycjami obywateli zajmuje się kwestiami proceduralnymi, a nie oceną ich treści".

 

"Także urzędnicy Kancelarii Sejmu przy pracy nad przedkładanymi przez obywateli propozycjami zajmują się kwestiami proceduralnymi, a nie oceną ich treści" - dodało CIS. 

 

Dziennik wskazał, że rozpatrywanie przez Sejm takich pism to efekt uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach.

 

"Przewiduje, że każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. W efekcie wejścia ustawy w życie utworzono w Sejmie Komisję do Spraw Petycji, do której od tamtego czasu skierowano ponad 740 spraw" - pisze dziennik.

 

"Egzotyczna petycja"

 

"Jednak nawet na tle tak znaczącej liczby petycji ta o Halloween wydaje się być wyjątkowo egzotyczna. Sama argumentacja autora, który w uzasadnieniu do projektu ustawy pisze, że »Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego« nie jest nietypowa" - podała "Rz".

 

Szef Komisji do Spraw Petycji Sławomir Piechota z Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z "Rz" zauważa, że to nie pierwszy raz, gdy parlament zajmuje się taką "egzotyczną petycją".

 

ZOBACZ: Sanktuarium ostrzega przed Halloween. "Pielęgnujmy u dzieci katolickie wychowanie"

 

"Np. w 2014 roku Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w Senacie pochyliła się nad pomysłem wprowadzenia do kodeksu karnego obcięcia genitaliów jako sposobu na karanie sprawców przemocy seksualnej. (...) Z kolei Komisja ds. Petycji w Sejmie w ubiegłym roku zajmowała się propozycją przewidującą, że wszelkie lewicowe postulaty światopoglądowe mogłyby być wprowadzane w Polsce »dopiero po nie mniej niż 200 latach obserwacji skutków tych działań w krajach, które się nim poddały«" - wskazuje gazeta.

 

"Pamiętam też petycję przewidującą przyznanie każdemu więźniowi internetu szerokopasmowego" - mówi gazecie Sławomir Piechota. Wskazuje też, że takie propozycje komisja odrzuca zazwyczaj bez ożywionej dyskusji. "Nie przewiduję jej też w przypadku ustawy o Halloween" - dodaje.

 

Przekazał również, że "na pewno nie jest to sprawa pilna", a komisja pochyli się na tą petycją "najwcześniej pod koniec września".

ac/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie