"Przyłbice nie chronią przed koronawirusem". Lekarze ostrzegają

Świat
"Przyłbice nie chronią przed koronawirusem". Lekarze ostrzegają
Marcin Bruniecki/REPORTER/East News
Noszenie jedynie przyłbicy jest niewystarczające - twierdzą lekarze

Plastikowe przyłbice nie chronią przed koronawirusem w równym stopniu jak maseczki - ostrzegają szwajcarscy lekarze. W swoim badaniu opisali przypadek pracowników restauracji, którzy zostali zakażeni SARS-CoV-2, mimo zastosowania środków ochrony.

Do zaskakujących wniosków doszła dr Marina Jamnicki, która wraz z zespołem raportowała rozwój nowych zakażeń w Gryzonii - kantonie graniczącym z Włochami i Austrią. Jej zdaniem noszenie jedynie przyłbicy daje "fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

 

ZOBACZ: Francuska minister nie wzięła maseczki. Zakrywała twarz dłońmi

 

- Dla pracowników restauracji, którzy nie mogli zachować co najmniej 1,5 metrowego odstępu od innych, noszenie maseczek okazało się lepszym wyjściem. U osób noszących jedynie przyłbice stwierdzano później zakażenie koronawirusem. Nie zapewniają one wystarczającej ochrony - przyznała lekarka cytowana przez agencję Reutera.

 

ZOBACZ: Szczury w maseczkach. Banksy "odkaził" londyńskie metro

 

Wnioski w rozmowie z agencją potwierdza Marc Tishhauser, dyrektor stowarzyszenia restauratorów w kantonie. Zapewnia, że właściciele lokali zdają sobie sprawę, że przyłbice odgrywają rolę jedynie "uzupełniającą". Niezbędne w pracy okazuje się trzymanie dystansu i niezdejmowanie maseczki.

 

Maseczki "bardziej efektywne"

 

Niemiecki Instytut Roberta Kocha informuje z kolei, że maseczki są bardziej efektywne ponieważ "spowalniają prędkość oddechu", co jest równoznaczne z "mniejszym wydzielaniem śliny". W przypadku przyłbic, drobnoustroje zatrzymują się na plastikowym ekranie.

 

Światowa Organizacja zdrowia zaleca noszenie maseczek w miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania minimalnego dystansu 1,5 metra i występuje "duże prawdopodobieństwo zakażenia". Wśród przykładowych stref podwyższonego ryzyka wymienia m.in. sklepy, transport publiczny i zatłoczone miejsca. Maseczka powinna składać się z co najmniej trzech warstw.

bas/grz/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie