15-latek zmarł na dżumę, którą zaraził się od świstaka

Świat
15-latek zmarł na dżumę, którą zaraził się od świstaka
Pixabay/skeeze
Yersinia pestis - bakterie dżumy pod mikroskopem

W zachodniej Mongolii na dżumę dymieniczą zmarł 15-letni chłopiec. Część prowincji gobijsko-ałtajskiej została objęta kwarantanną, 15 osób, które miały kontakt ze zmarłym pozostaje w izolacji - podała w środę mongolska agencja prasowa Montsame.

Laboratorium resortu zdrowia Mongolii potwierdziło, że chłopiec zmarł na dżumę, którą zakaził się od zainfekowanego świstaka.

 

ZOBACZ: Mongolia: zjedli surowego świstaka, umarli na dżumę

 

BBC informuje na stronach internetowych, że przedstawiciele rosyjskiego resortu zdrowia odwiedzili tydzień temu tereny w pobliżu granicy z Mongolią w związku z pojawieniem się przypadków dżumy i ostrzegły tamtejszych mieszkańców, by unikali polowań na świstaki i jedzenia ich mięsa.

 

Pasterze polują na świstaki i ignorują ostrzeżenia władz 

 

Pasterze w rosyjskim regionie łańcucha górskiego Ałtaj tradycyjnie polują na świstaki i ignorują ostrzeżenia władz dotyczące przenoszenia przez nie dżumy - podaje BBC.

 

Wiosną 2019 roku na dżumę zmarła para Mongołów po zjedzeniu surowego świstaka. 

 

Tymczasem stan pacjenta, który zachorował na dżumę dymieniczą w Chinach poprawia się - podała chińska agencja prasowa Xinhua.

 

Władze miasta Bayan Nur w Mongolii Wewnętrznej, regionie autonomicznym Chin, wydały na początku lipca ostrzeżenie w związku ze zdiagnozowaniem w lokalnym szpitalu przypadku dżumy dymieniczej. Zaapelowano o zaprzestanie polowań na świstaki i by nie spożywać ich mięsa.

 

"Czarną śmierć" roznoszą głównie gryzonie

 

Przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Harris oceniła 7 lipca, że w Mongolii Wewnętrznej dobrze poradzono sobie z nagłym wystąpieniem dżumy dymieniczej i nie stanowi ona wielkiego zagrożenia. W listopadzie 2019 roku w regionie tym zgłoszono cztery przypadki dżumy u ludzi, w tym dwie dżumy płucnej, groźniejszej odmiany tej choroby.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. "Dżuma" na liście bestsellerów we Włoszech i Francji

 

Dżuma dymienicza, zwana w średniowieczu "czarną śmiercią", jest chorobą bardzo zakaźną i często śmiertelną; roznoszą ją głównie gryzonie. W Chinach w latach 2009-2018 zdiagnozowano 26 przypadków dżumy, w tym 11 śmiertelnych.

 

 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie