Koronawirus w Europie. "Dżuma" na liście bestsellerów we Włoszech i Francji

Kultura
Koronawirus w Europie. "Dżuma" na liście bestsellerów we Włoszech i Francji
Pixabay/congerdesign
Powieść Camusa cieszy się coraz większym zainteresowaniem czytelników we Włoszech i Francji

Sprzedaż "Dżumy" Alberta Camusa we Francji i Włoszech zdecydowanie wzrosła - informują wydawcy książki oraz internetowe serwisy sprzedaży. Francuska telewizja BFM TV łączy to zjawisko bezpośrednio z epidemią koronawirusa.

Sprzedaż "Dżumy" Camusa we Francji gwałtownie wzrosła w porównaniu z 2019 rokiem, osiągając najwyższy poziom pod koniec stycznia i m.in. 1,7 tys. sprzedanych w tym miesiącu egzemplarzy kieszonkowych we francuskim wydawnictwie Gallimard.

Również we Włoszech, według serwisu Actualitte.com, powieść Camusa cieszy się większym zainteresowaniem czytelników. Sprzedaż potroiła się, a "Dżuma" znalazła się na szóstej pozycji wśród bestsellerów we włoskiej internetowej księgarni Ibs.it, a także w grupie bestsellerów na włoskiej platformie Amazon.it.

 

Wzrost zainteresowania filmem i grą


Rozprzestrzenianie się zarazy w "Dżumie" Camusa dotyczy fikcyjnej epidemii w 1940 roku w mieście Oran w Algierii, która zarządzana była wówczas przez Francję. Telewizja BFM TV zauważa, że wzrost sprzedaży książki nastąpił w czasie epidemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: Polacy masowo wykupują środki antybakteryjne. Producent: panika jest niepotrzebna


Podobne zjawisko zaobserwowano w 2015 roku, po atakach terrorystycznych w Paryżu na klub Bataclan oraz Stade de France. Wzrosła wówczas sprzedaż powieści Ernesta Hemingwaya na temat Paryża "Ruchome święto".

Zainteresowanie historiami o epidemiach nie dotyczy jedynie powieści. Film "Epidemia strachu", thriller medyczny w reżyserii Stevena Soderbergha, zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu iTunes dziewięć lat po premierze. Strategiczna gra wideo "Plague Inc.", w której gracz musi stworzyć wirusa i rozprzestrzenić go na cały świat, również przeżywa drugą młodość; liczba graczy wzrosła w styczniu o ponad 256 proc. - informuje francuska telewizja BFM TV.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze