Niemowlę przestało oddychać. Policjant ruszył na pomoc [WIDEO]

Świat
Niemowlę przestało oddychać. Policjant ruszył na pomoc [WIDEO]
Facebook/Sterling Heights Police Department
Policjant uratował 3-tygodniowe dziecko

Szybka i bezbłędna reakcja policjanta Camerona Maciejewskiego prawdopodobnie uratowała życie 3-tygodniowej dziewczynce ze Sterling Heights w Michigan (USA). Moment, w którym funkcjonariusz przejmuje dziecko od zrozpaczonej matki, a następnie przywraca mu oddech uchwyciła kamera zamontowana w radiowozie.

Z informacji lokalnych mediów wynika, że dziewczynka przestała oddychać, gdy była karmiona mlekiem. Rodzice natychmiast zadzwonili na numer alarmowy.

 

ZOBACZ: Galaretki wycofane ze sprzedaży. Ryzyko zadławienia i uduszenia

 

Na nagraniu widać jak policjant przejmuje dziecko od płaczącej matki, w międzyczasie uspokajając kobietę. W pewnym momencie odwraca niemowlę, przechyla je i kilkakrotnie uderza w plecy dziecka. Wtedy dziewczynka łapie oddech i zaczyna płakać.

 

 

- Już jest wszystko dobrze. Oddycha - mówi Maciejewski. Z powodu stresu matka dziewczynki chwilowo zasłabła.

 

Po uspokojeniu rodziny dziecko zostało przekazane strażakom, którzy przetransportowali je do szpitala. Dziewczynka jest w dobrym stanie.

 

"Gdyby nie szybkie, spokojne i ratujące życie działania funkcjonariusza Maciejewskiego, ten incydent mógłby skończyć się tragicznie. Policjant nie tylko uratował dziecko, ale wykonał znakomitą pracę uspokajając całą rodzinę" - napisali przedstawiciele policji Sterling Heights w wydanym oświadczeniu.

 

WIDEO: Materiał "Wydarzeń" Moniki Zalewskiej

  

 

Instrukcja postępowania

 

Informację o tym jak postępować w przypadku zadławienia u dziecka do pierwszego roku życia, możemy znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W pierwszej kolejności należy odróżnić zadławienie od zakrztuszenia. W pierwszym przypadku, gdy dziecko jest ciche i blade, a oddech staje się utrudniony należy rozpocząć pierwszą pomoc. Gdy jednak niemowlę pluje i kaszle, ale oddycha - nie należy mu pomagać.

 

ZOBACZ: Niemowlę było sine, nie oddychało. Reanimacja w centrum rozrywki [WIDEO]

 

"Jeżeli widać w buzi jakiś przedmiot, należy spróbować go wyjąć. Jeśli nie można tego zrobić jednym delikatnym ruchem należy zaniechać tę czynność. Wyciągnąć można tylko takie ciała obce, które widać" - czytamy na stronie GIS-u.

 

Główny Inspektorat Sanitarny

 

W przypadku, gdy dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel nie przynosi rezultatu, należy wykonać pięć uderzeń w okolice międzyłopatkową, układając niemowlę głową w dół na przedramieniu, a następnie chwycić kciukiem i palcem za żuchwę (nie za szyję).

 

"Gdy uderzenie jest nieskuteczne należy odwrócić dziecko na plecy, głową skierowaną w dół na wolnym przedramieniu, obejmując dłonią jego potylicę, następnie wykonać pięć uciśnięć w dolnej połowie mostka, 1 cm poniżej linii międzysutkowej" - tłumaczą eksperci. Do czasu usunięcia ciała obcego należy wykonywać pięć uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z pięcioma uciśnięciami klatki piersiowej.

 

Jeśli dziecko straciło przytomność, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć reanimację.

bas/prz/ polsatnews.pl, FOX2
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie