Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta. Jest zapowiedź​

Polska
Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta. Jest zapowiedź​
PAP/Leszek Szymański
Pierwsza zagraniczna wizyta Andrzeja Dudy odbędzie się prawdopodobnie na jesieni

Staramy się o to, żeby Andrzej Duda po objęciu urzędu prezydenta na drugą kadencję udał się ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną do Rzymu i Watykanu - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, wizyta odbędzie się zapewne na jesieni.

Szczerski pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, którą stolicę państwa prezydent Duda odwiedzi w nowej kadencji jako pierwszą, podkreślił, że "prezydent podczas pierwszej debaty prezydenckiej odpowiadał, że pierwszą wizytę po pandemii koronawirusa chciałby złożyć w Rzymie i Watykanie".

 

- Staramy się o to, żeby pierwszą wizytą był Rzym, i będzie to pewnie wczesna jesień tego roku - zapowiedział.

 

ZOBACZ: Pierwsze spotkanie prezydenta po wyborach. "Proszę o wybaczenie"

 

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta, wizyta Dudy w Rzymie "byłaby symbolem, że Włochy, które miały trudną sytuacje pandemiczną, były w stanie ją pokonać". Szczerski wyjaśnił, że wizyta w Rzymie miałaby także związek z 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II, która przypadła w tym roku.

 

6 maja podczas debaty prezydenckiej w TVP prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że z pierwszą wizytą po objęciu urzędu prezydenta na drugą kadencję może udać się do Rzymu, bo - jak mówił - oznaczałoby to, że epidemia koronawirusa minęła. 

 

Priorytety polityki prezydenta

 

Szczerski był również pytany o priorytety polityki prezydenta Dudy na początku jego drugiej kadencji, zaznaczył, że "będzie to kwestia dalszej, wielowymiarowej opieki nad polską rodziną, która dotyczy nie tylko spraw materialnych, ale także ładu społecznego wokół polskiej rodziny".

 

Wskazał także na "kwestię pokonania pandemii koronawirusa, ale także ewentualnego spowolnienia gospodarczego, które może się wiązać z pandemią". Dodał, że ten problem wymaga odpowiedniej współpracy wewnątrz Polski, także w sferze gospodarki.

 

ZOBACZ: Co jednoczyło skłócone obozy? Kto był witany jak gwiazda rocka? Nasi reporterzy o kulisach kampanii

 

Szef gabinetu prezydenta odniósł się również do ogłoszonej niedługo przed II turą wyborów przez Andrzeja Dudę inicjatywy "Koalicji Polskich Spraw". W ubiegłą środę Duda zaapelował do polityków podzielających takie wartości, jak dobro rodziny czy wspólnota kulturowa, polityków PSL, Koalicji Polskiej i Konfederacji, o spotkanie po wyborach i rozmowę o najistotniejszych sprawach.

 

- Prezydent Duda powiedział, że chciałby wokół spraw polskich budować szersze poparcie niż większość parlamentarna, dlatego że do przeprowadzania reform, naprawy elementów polskiego życia publicznego, potrzeba większej mobilizacji - powiedział Szczerski.

 

Dodał, że "prezydent Duda będzie chciał budować wokół konkretnych polskich spraw znacznie szersze poparcie parlamentarne". - Do tej rozmowy prezydent jest otwarty - zapewnił Szczerski.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie