Pierwsze spotkanie prezydenta po wyborach. "Proszę o wybaczenie"

Polska
Pierwsze spotkanie prezydenta po wyborach. "Proszę o wybaczenie"
Polsat News
Prezydent prosił o pomoc w "sklejaniu Polski"

- Jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub jak się zachowałem w czasie kampanii wyborczej, czy w ciągu ostatnich pięciu lat, proszę, żeby mi wybaczył i dał szansę na poprawę przez następne pięć lat - powiedział na spotkaniu z mieszkańcami Odrzywołu (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Odrzywołu dziękował za oddanie na niego głosu. - Ogromnie dziękuję za ten niezwykły, wspaniały rezultat, który dzięki państwa głosom, dzięki państwa determinacji wyborczej tutaj osiągnąłem. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i w wyborach swoimi głosami i wcześniej w czasie kampanii. Jestem ogromnie za to wdzięczny i muszę powiedzieć, że jestem wzruszony - podkreślił Duda.

 

ZOBACZ: Duda zaprasza Trzaskowskich do Pałacu Prezydenckiego. Jest odpowiedź

 

Prezydent zaznaczył, iż trudno się nie zgodzić z tymi, którzy martwią się, że jesteśmy podzielonym narodem. - Ale przede wszystkim chcę podkreślić w tym kontekście jedno - tak to była bardzo ostra kampania, pewnie momentami za ostra. I tak jak powiedziałem wczoraj, jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub tym jak się zachowałem, czy to w czasie kampanii, czy w ciągu ostatnich pięciu lat proszę, żeby wybaczył mi i dał też szansę na to, żeby poprawić się przez następne pięć lat - zaznaczył Andrzej Duda. 

 

Prezydent przekonywał, że wiele razy zastanawiał się, co można zrobić, by zespolić i uczynić Polaków zgodną wspólnotą. - Droga do tego jest tylko jedna: szacunek - zauważył. - Proszę i będę w nieskończoność apelować o szacunek - mówił Andrzej Duda.

 

WIDEO: zobacz wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy

  

 

"Słowa potrafią bardzo ranić"

 

Podkreślił, że szacunek należy okazywać niezależnie od poglądów czy zachowań innych. Jak dodał, niezwykle ważne jest, by momentami powstrzymać się od "nieodpowiednich" słów. - Słowa ranią, potrafią bardzo ranić; żeby starać się wybaczyć, jeśli takie słowa padły wobec nas. Żeby starać się jakoś spokojnie nad tym przejść, nie uderzać mocnym, ostrym słowem - wskazał prezydent. Zaznaczył, że trudno jest znaleźć inną drogę do wspólnoty niż wzajemny szacunek. 

 

Prezydent zapewnił, że "chciałby prowadzić taką politykę, żeby cały kraj się rozwijał, żeby nie było podziału Polski - na Polskę wiejską i miejską, na Polaków z małego i wielkiego miasta". - Polska jest jedna i mimo różnic chciałbym, żebyśmy się rozwijali w sposób równomierny; żeby poprawić warunki i możliwości - ocenił.

 

ZOBACZ: Agata Duda zabrała głos. "Zwracam się do was jako żona Andrzeja"

 

- Proszę, żebyście mi pomogli sklejać naszą Polskę, nasze społeczeństwo - apelował prezydent podczas spotkania. - Głęboko wierzę, że możemy sobie podać rękę i to będzie ciepła dłoń z mocnym i serdecznym uściskiem. Ogromnie mi na tym zależy - dodał.

 

- Proszę, żebyście pokazali, że macie szacunek i nawet jeśli za pierwszym razem nie doczekacie się wzajemności, to proszę, żebyście w nieskończoność to robili - zaapelował Duda. Wyraził też nadzieję, że "trzy lata do następnych wyborów parlamentarnych będą okresem spokojnym i wytężonej pracy". Jego zdaniem "potrzeba trochę spokoju, bo co chwila była kampania".

 

PKW podała po południu na swej stronie internetowej wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich z 99,99 proc. obwodów. Prezydent Andrzej Duda otrzymał 51,08 proc. głosów, Trzaskowski - 48,92 proc.

prz/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie