Wybory 2020. Sprawdź, z których komisji brakuje protokołów

Polska
Wybory 2020. Sprawdź, z których komisji brakuje protokołów
PAP/Darek Delmanowicz
Urna wyborcza w jednym z lokali.

W poniedziałek po południu brakuje jeszcze danych z czterech na jedenaście obwodów głosowania w wyborach prezydenckich w Wielkiej Brytanii - wynika z informacji dostępnych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Wyników nie ma jeszcze z dwóch obwodów w Londynie i z dwóch w Manchesterze.

Podczas porannej (o godzinie 8:00) konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak ogłosił, że jest w sumie 9 protokołów, które nie zostały wysłane do systemu protokołów obwodowych. Są to protokoły zagraniczne: jeden z Brukseli, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru. Jak zaznaczył, trudno powiedzieć, kiedy te protokoły zostaną wprowadzone, bo prace tych komisji obwodowych jeszcze trwają.

 

Głosowanie może zostać uznane za niebyłe

 

Dopytywany, co w sytuacji, jeżeli 48 godzin nie będzie wystarczające dla którejś z komisji zagranicznych, szef PKW przypomniał, że "Kodeks wyborczy przewiduje 24-godzinny okres, kiedy powinny trafić protokoły za granicą".

 

ZOBACZ: Beata Szydło skomentowała wynik Andrzeja Dudy

 

- Natomiast art. 26 stanowi, że jeżeli właściwa okręgowa komisja wyborcza - tu chodzi oczywiście o komisję okręgową w Warszawie - nie uzyska wyników głosowania za granicą w ciągu 48 godzin od zakończenia głosowania w obwodach głosowania za granicą, głosowanie w tych obwodach uznaje się za niebyłe - powiedział.

 

Dodał, że nie sądzi, żeby "do jutrzejszego dnia jakiejkolwiek z tych dziewięciu komisji nie udało się przekazać protokołu z ustalenia wyników".

 

- Nie mieliśmy żadnej informacji, żeby ktoś, kto przyszedł przed 21 do lokalu wyborczego nie oddał głosu - poinformowała w poniedziałek szefowa KBW Magdalena Pietrzak.

 

Z kolei szef PKW Sylwester Marciniak dodał, że za granicą najdłużej trwało głosowanie w Splicie i wszyscy zagłosowali do ok. pierwszej w nocy.

msl/ml/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie