Spór o neapolitańską pizzę - piekarze kontra "obrońcy smaku"

Świat
Spór o neapolitańską pizzę - piekarze kontra "obrońcy smaku"
commons.wikimedia/Valerio Capello/CC BY-SA 3.0
Organizacja "Prawdziwiej Neapolitańskiej Pizzy" pozwala na wypiekanie jej w elektrycznym piecu. Piekarze spod Wezuwiusza protestują

Polemikę w Neapolu wywołała decyzja stowarzyszenia obrońców prawdziwej tamtejszej pizzy, które uznało, że można ją wypiekać także w piecu elektrycznym, a nie tylko na drewno. Zaprotestowało szanowane na świecie stowarzyszenie neapolitańskich piekarzy pizzy.

"Zagrożone jest uznanie przez UNESCO sztuki wypieku pizzy z powodu użycia pieca elektrycznego"- alarmują piekarze spod Wezuwiusza.

 

ZOBACZ: Lody CR7, pizza Ronaldo. Turyn zarabia po głośnym transferze

 

W 2017 roku ich kunszt został wpisany na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, co uznano za historyczne wyróżnienie. Osiągnięcie to długo i hucznie wtedy świętowano. Teraz zrzeszenie piekarzy protestuje przeciwko odstąpieniu od tradycji i wyrażeniu przez działające od prawie 30 lat Stowarzyszenie Prawdziwej Neapolitańskiej Pizzy zgody na jej wypiek w piecu elektrycznym zaprojektowanym w tym mieście.

 

"To odróżnia naszą sztukę"

 

Organizacja licząca tysiące członków na całym świecie zdecydowała, że wszystkie pizzerie , które używają tego urządzenia mogą wpisać się do niej na pełnych prawach.

 

Prezes stowarzyszenia piekarzy, czyli pizzaioli Sergio Miccu nie zgadzając się z tą liberalizacją zasad stwierdził: "Neapolitańska sztuka wypieku polega na użyciu pieca do pizzy na drewno. Nasza tradycja nie może uginać się w obliczu wyborów o charakterze ekonomicznym".

 

ZOBACZ: Pizza albo samochód. Nietypowa groźba podczas napadu na restaurację

 

- Nie zrezygnujemy - dodał - z tego, co odróżnia naszą sztukę od każdego innego wypiekania pizzy, które nie wywodzi się z tradycji tych stron.

 

Miccu podkreślił, że nie można określać mianem pizzy neapolitańskiej tej, która nie wyszła z pieca opalanego drewnem.

 

- Stowarzyszenie Piekarzy będzie zawsze walczyć o ochronę tradycyjnej pizzy z Neapolu - zapowiedział jego prezes.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie