Oficjalne wyniki wyborów z okręgów w USA

Świat
Oficjalne wyniki wyborów z okręgów w USA
Polsat News
Andrzej Duda wygrał w okręgach w Chicago, a Rafał Trzaskowski m.in. w Los Angeles i Houston

Prezydent RP Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze polskich wyborów prezydenckich w USA, uzyskując 54,96 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał 45,04 proc. głosów. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 19 700 wyborców, a na Trzaskowskiego - 16 144

Zgodnie z wynikami badania exit poll przygotowanego przez IPSOS dla Polsat News, Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 50,4 proc., a Rafał Trzaskowski - 49,6 proc.

 

Duda, kandydat PiS-u, zwyciężył w największych skupiskach Polonii - w okręgach konsularnych w Chicago oraz w Nowym Jorku. Trzaskowski wygrał w okręgach w Los Angeles, Waszyngtonie oraz Houston.

 

W pierwszej turze polskich wyborów prezydenckich w USA Duda uzyskał 50,7 proc., a Trzaskowski 34,6 proc. głosów amerykańskiej Polonii.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2020. Wyniki exit poll Ipsos - II tura

 

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną głosowanie w USA odbyło się w formule korespondencyjnej, ale w drugiej turze konsulaty w Nowym Jorku i Chicago przyjmowały również pakiety wyborcze doręczane osobiście.

 

W drugiej turze wysłano w USA ponad 46 tys. pakietów wyborczych. Wybory cieszyły się rekordowym zainteresowaniem amerykańskiej Polonii - oddano ponad 35,5 tys. ważnych głosów.

 

Ok. 5 proc. głosów nieważnych

 

Przedstawione dane procentowe to wyliczenia na podstawie danych z okręgów konsularnych przesłanych przez polskie władze dyplomatyczne.

 

Wybory w USA przebiegły bez poważniejszych incydentów. Niektórzy Polacy narzekali w mediach społecznościowych, że z uwagi na późny termin dostarczenia pakietu do skrzynek pocztowych mieli mało czasu na oddanie głosu.

 

Ok. 5 proc. głosów oddanych korespondencyjnie było nieważnych z powodów formalnych - informuje Ewa Korczyc, obserwująca wybory w konsulacie w Waszyngtonie z ramienia Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Przyczynami tego jest m.in. brak załączenia specjalnego oświadczenia, brak podpisu na nim lub kilka kart wyborczych wsadzonych do jednej koperty.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie