Wybory prezydenckie 2020. Wyniki exit poll Ipsos - II tura

Polska
Wybory prezydenckie 2020. Wyniki exit poll Ipsos - II tura
PAP/Darek Delmanowicz; PAP/Lech Muszyński
Wybory prezydenckie 2020 - II tura. Wyniki exit poll

Zgodnie z wynikami badania exit poll przygotowanego przez IPSOS dla Polsat News, Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 50,4 proc., a Rafał Trzaskowski - 49,6 proc. Wiele wskazuje na to, że to urzędujący prezydent zwyciężył w niedzielnym głosowaniu. Ostatecznie wyniki mogą jednak ulec zmianie. Ryzyko błędu statystycznego badania exit poll wynosi bowiem dwa punkty procentowe.

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 68,9 proc - wynika z badania.

 

Wyniki tzw. late poll mają zostać opublikowane między godz. 1 a 3 w nocy.

 

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

 

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17:00 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

 

 

Frekwencja lepsza niż w I turze

 

- W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował przewodniczący PKW.

 

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17:00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

 

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17:00 wyniosła 40,51 proc. 

 

Pierwsze częściowe wyniki

 

W niedzielę po południu na konferencji prasowej po ogłoszeniu frekwencji w wyborach prezydenckich na godz. 17:00 Marciniak przypomniał, że kolejna konferencja podsumowująca niedzielne głosowanie zaplanowana jest na godz. 22;00.

 

- Nie sądzę, żeby dzisiaj doszło do ogłoszenia wyników głosowania - powiedział przewodniczący PKW.

 

Przypomniał, że po zamknięciu lokali wyborczych od 21:00 komisje obwodowe zaczną główną część swojej pracy - obliczenie wyników głosowania i dane na ten temat będą spływały w nocy do okręgowych komisji wyborczych i do PKW.

 

Najwięcej pracy - zaznaczył - będą miały komisje za granicą, które muszą policzyć pakiety wyborcze.

 

Dopytywany przez dziennikarzy czy w nocy z niedzieli na poniedziałek PKW może podać pierwsze, wstępne, cząstkowe dane szef PKW odparł, że taką konferencję PKW planuje w poniedziałek rano.

luq/zdr/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie