Sprzedaż mięsa na wagę na nowych zasadach

Polska
Sprzedaż mięsa na wagę na nowych zasadach
PAP/EPA/AARON UFUMELI
rzepisy rozporządzenia wejdą w życie w dniu 30 września 2020

30 września wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu - poinformowało w piątek ministerstwo rolnictwa.

Rozporządzenie ministra rolnictwa datowane na 22 czerwca 2020 r. zmienia rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.

 

Nowelizacja ma na celu wprowadzenie na etapie sprzedaży detalicznej wymogu umieszczania, oprócz informacji słownej o państwie pochodzenia, również informacji pod postacią grafiki przedstawiającej flagę tego państwa. Zmiany dotyczą sprzedaży mięsa świeżego, schłodzonego i zamrożonego. 

 

ZOBACZ: Kontrowersje z nową matrycą VAT. Dotknięci rolnicy

 

"Obowiązek prezentowania grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia jest uzupełnieniem informacji, która już w aktualnym stanie prawnym musi być udostępniana konsumentom w obiektach handlowych na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio prezentacji mięsa. Wymóg podawania informacji dotyczących państwa pochodzenia w przypadku nieopakowanego świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu wprowadzono przepisem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2017 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych" - przekazał resort w komunikacie.

 

Mając na uwadze potrzebny czas na dostosowanie się przedsiębiorców do nowych wymagań uwzględniono 90-dniowy okres przejściowy, co oznacza, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie w dniu 30 września 2020 r.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie