Pracownik w szeregach Merkel podejrzany o szpiegostwo

Świat
Pracownik w szeregach Merkel podejrzany o szpiegostwo
PAP/EPA/ADAM BERRY / POOL
Mężczyzna podejrzany o szpiegostwo jest pracownikiem centrum prasowego w Berlinie prowadzonego przez Steffena Seiberta, rzecznika rządu Angeli Merkel

Sprawą kłopotliwego pracownika w szeregach kanclerz Niemiec zajmuje się prokuratura. Chodzi o współpracownika Steffena Seiberta, rzecznika rządu Angeli Merkel. Niemiecki kontrwywiad podejrzewa, że gromadził informacje dla egipskich służb.

Podejrzany to pracownik centrum prasowego w Berlinie (Bundespresseamt). Jak się okazało, wobec współpracownika Steffena Seiberta, Federalny Urząd Kryminalny w Karlsruhe prowadził działania już w ubiegłym roku.

 

"W grudniu 2019 r. Federalne Biuro Policji Kryminalnej podjęło działania wykonawcze, w imieniu Federalnego Prokuratora Generalnego, przeciwko pracownikowi Biura Prasy i Informacji Rządu Federalnego, o którym mówi się, że pracował od lat dla egipskiego wywiadu. Dochodzenie jest w toku" - informował raport ujawniony w czwartek. 

Podejrzany o działalność szpiegowską

 

Tą sprawą  zajmował się także niemiecki tabloid "Bild". Peter Frank, Federalny Prokurator Generalny, przyznał w rozmowie z dziennikiem, że mężczyzna, który pracował w szeregach Merkel,  jest podejrzany o działalność szpiegowską.

 

ZOBACZ: Amerykański rząd również rozważa zbanowanie TikToka, który szpieguje użytkowników

 

Z ustaleń gazety wynika, że to pracownik obsługi gości – urzędnik średniego szczebla. Mężczyzna mógł monitorować egipskich dziennikarzy akredytowanych w Niemczech. W jego biurze doszło do przeszukania. Rzecznik centrum prasowego zaznaczył, że nie skomentuje toczącego się śledztwa, ani "kwestii personalnych".

 

Egipskie służby w Niemczech? 

 

Według niemieckiego kontrwywiadu egipskie służby wywiadowcze są bardzo aktywne w Niemczech. Interesują je głównie mieszkający w Niemczech Egipcjanie, przeciwnicy obecnych władz w Kairze, w tym sympatycy Bractwa Muzułmańskiego, organizacji uznanej w Egipcie za terrorystyczną i zakazanej.

 

ZOBACZ: Amerykanin skazany za szpiegostwo przeciwko Rosji. W łagrze spędzi 16 lat

 

Na terenie Niemiec są aktywne dwie tajne służby Egiptu. Jedna jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wewnętrzne -  National Security Service (NSS). Druga natomiast, General Intelligence Service (GIS), zajmuje się bezpieczeństwem zewnętrznym - jak odnotowano w raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji  z 2019r.

ms/ "Deutsche Welle", focus.de, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie