Orędzie Marszałka Senatu. "To nie będą zwykłe wybory. Staniemy oko w oko z historią"

Polska
Orędzie Marszałka Senatu. "To nie będą zwykłe wybory. Staniemy oko w oko z historią"
Polsat News
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił orędzie o nadchodzących wyborach prezydenckich

W niedzielę staniemy "oko w oko" z historią. To nie będą zwykłe wybory, ale chwila, która określi losy narodu na najbliższe lata - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zaapelował o udział w wyborach i zachowanie środków ostrożności, ponieważ "koronawirus wciąż jest groźny".

Grodzki w wystąpieniu powiedział, że polska konstytucja jednoznacznie stanowi, że "Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli", a "władza zwierzchnia należy do narodu".

 

Uznał, że właśnie odniesienie do narodu ciągle jest najbardziej aktualnym przesłaniem dla rządzących. - Władza, w tym prezydent, pochodzi od narodu i ma narodowi służyć. Całemu narodowi. Pamiętajmy, że to władza jest dla obywateli a nie obywatele dla władzy - powiedział marszałek Senatu.

 

ZOBACZ: Agata Duda zabrała głos. "Zwracam się do was jako żona Andrzeja"

 

Jak zaznaczył, prawie nikt z obywateli Rzeczypospolitej - tu i na całym świecie - nie pozostaje obojętnym wobec czekających nas wyborów prezydenckich, a świadczy o tym bardzo wysoka frekwencja w pierwszej turze i przewidywana rekordowa w drugiej.

 

- To dowód naszego poczucia odpowiedzialności za losy kraju i narodu – dumnej wspólnoty wolnych ludzi - mówił Grodzki.

 

"Programy społeczne i socjalne wpisały się w naszą rzeczywistość"

 

Marszałek Senatu przypomniał, że w niedzielę "wspólnie wybierzemy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który musi być strażnikiem konstytucji i prawdziwym zwierzchnikiem sił zbrojnych".

 

- Prezydenta, który będzie spajał nasz naród, ponieważ czeka go odpowiedzialne i trudne zadanie odbudowy narodowej wspólnoty, tak boleśnie doświadczonej w ostatnich latach podziałami, nienawistnymi słowami i czynami. Wybór głowy państwa to przede wszystkim wybór drogi na przyszłość, wspólnego marzenia o Polsce nowoczesnej, silnej, rozwijającej się i dumnej - oświadczył marszałek Senatu.

 

WIDEO: Orędzie Marszałka Senatu

  

Podkreślił, że "wiele rzeczy zostało już rozstrzygniętych", a programy społeczne i socjalne wpisały się w naszą rzeczywistość.

 

Przypominał, że władze zobowiązane są w konstytucji do współdziałania, by jak najlepiej służyć krajowi a wybrany prezydent - ktokolwiek nim będzie - nie tylko musi współpracować z rządem i parlamentem, ale i "świecić przykładem budowania harmonii i inspirować innych do współdziałania".

 

"Dzień wyborów przejdzie do historii, która bywała dla nas surowa"

 

Grodzki wskazał, że "Polska zaczęła się od marzeń naszych przodków o wielkiej rzeczy wspólnej – o Rzeczypospolitej".

 

- Siłą naszego wielkiego i dumnego narodu jest różnorodność, poszanowanie przyrodzonej godności ludzkiej i zrozumienie, że wszyscy jesteśmy równi i zasługujemy na taki sam szacunek. Tylko tak możemy zapewnić naszym dzieciom i wnukom Polskę naszych marzeń - bezpieczną, nowoczesną i zasobną przystań, w której będziemy się czuli jak u siebie w domu - przekonywał.

 

ZOBACZ: Posłowie KO chcą skontrolować lot Dudy. "Arogancja i buta głowy państwa jest porażająca"

 

Jego zdaniem, w tę niedzielę staniemy "oko w oko z historią". - To nie będą zwykłe wybory, ale chwila, która określi losy naszego wielkiego narodu na najbliższe lata. To my zdecydujemy, jakiej wizji Polski chcemy. Czy chcemy Polski wolnej, demokratycznej, samorządnej i solidarnej, obywatelskiej i otwartej, silnej w Unii Europejskiej, Polski bez nienawiści i podziałów, czy też pójdziemy inną drogą - powiedział Grodzki.

 

Podkreślił, że dzień wyborów "przejdzie do historii, która bywała dla nas surowa, ale dawała nam też chwile niewyobrażalnej chwały, jak przed stu laty, gdy uratowaliśmy Polskę i Europę przed bolszewizmem".

 

- Doświadczenie roku 1920, cudu nad Wisłą, jest nadal aktualne. Uczy, że gdy jesteśmy razem, dokonujemy rzeczy niemożliwych. Sto lat temu wygraliśmy, bo od Armii Czerwonej silniejsza była wola wolności i niepodległości. To niezwyciężone pragnienie nadal płonie w naszych sercach - powiedział marszałek Senatu.

 

"Idźmy na wybory, zachowując środki ostrożności"

 

Grodzki apelował, aby pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze.

 

- Wolności, demokracji i suwerenności trzeba strzec i trzeba bronić. To my, naród, zdecydujemy kto będzie naszym prezydentem. Idźmy na wybory, zachowując środki ostrożności i reżim sanitarny, bo koronawirus wciąż jest groźny. Głosujmy i wybierzmy mądrze. Idźmy na wybory: my, wolni obywatele dumnej i niepodległej Rzeczypospolitej - podsumował.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie